Německo má návštěvu izraelského ministra na Chrámové hoře za provokaci

Berlín – Německá vláda považuje úterní návštěvu izraelského krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira na Chrámové hoře za záměrnou provokaci. Na tiskové konferenci v Berlíně to podle agentury Reuters uvedl mluvčí německého ministerstva zahraničí.

„Očekáváme, že se nová izraelská vláda zaváže pokračovat v osvědčené praxi v okolí svatých míst v Jeruzalémě a zastaví další záměrné provokace,“ prohlásil mluvčí. Poznamenal také, že Německo odmítá jednostranné kroky, které ohrožují status quo týkající se mešity Al-Aksá na Chrámové hoře.

SOUVISEJÍCÍIzraelský ministr a pravicový politik Ben Gvir navštívil Chrámovou horu

Izraelská média v úterý zveřejnila fotografie, na nichž je vidět, jak se ministr Ben Gvir, který je součástí nového kabinetu Benjamina Netanjahua, po Chrámové hoře prochází spolu s ochrankou. Politik tam strávil asi 15 minut.

Návštěvu na posvátném místě pro muslimy i židy odsoudilo palestinské ministerstvo zahraničí jako „bezprecedentní provokaci“ a kritizovaly ji také Jordánsko, Egypt a další arabské státy. I představitelé Spojených států, které jsou jedním z nejbližších spojenců Izraele, za nepřijatelné označili všechny kroky, které ohrožují status quo ohledně posvátných míst.

Chrámová hora, které muslimové říkají Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně), leží na náhorní plošině Starého Města ve východním Jeruzalémě a je nejcitlivějším místem izraelsko-palestinského konfliktu. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků. Na vrcholu hory stojí Skalní dóm a mešita Al-Aksá.

Chrámová hora je pod správou muslimů, ale za bezpečnost areálu zodpovídá Izrael. Podle nepsané dohody mezi oběma stranami židé mohou místo ve vyhrazeném čase navštěvovat, nemohou se tam ale modlit. Izrael považuje celý Jeruzalém za své věčné a nedělitelné hlavní město, zatímco Palestinci chtějí, aby se jeho východní část stala hlavním městem jejich budoucího státu. Izraelskou anexi východního Jeruzaléma z roku 1967 mezinárodní společenství neuznává.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. ledna 2023 Foto: Pixabay – Chrámová hora

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář