Německo: Obětem sexuálního zneužívání církev přizná až 50.000B eur

Berlín – Oběti sexuálního zneužívání v katolické církvi v Německu dostanou v budoucnu na základě žádosti odškodné až 50.000 eur (téměř 1,4 milionu korun). Oznámil to ve čtvrtek v západoněmecké Fuldě na závěr podzimního shromáždění Německé biskupské konference (DBK) její předseda, limburský biskup Georg Bätzing.

Biskupská konference před dvěma lety zveřejnila studii, podle níž mezi lety 1946 a 2014 nejméně 1670 katolických duchovních zneužilo 3677 nezletilců převážně mužského pohlaví. Podle agentury DPA je to ale pokládáno za pouhou špičku ledovce.

Platby mají být jednorázové a rozhodovat o nich má v každém jednotlivém případě nezávislé grémium. Oběti navíc mohou získat i náhradu nákladů na léčbu nebo partnerské poradenství.

Sedmičlenné centrální grémium, které bude o odškodněních rozhodovat, má být obsazeno nezávislými osobnostmi, muži i ženami. Má jít o odborníky z oblasti lékařství, práva, psychologie a pedagogiky. Členové orgánu nesmí být zaměstnáni u církve, protože na ní mají být nezávislí.

Grémium má rozhodovat nejen o výši odškodného, ale také realizovat jeho výplatu, což má proces urychlit. Členy grémia budou vybírat také převážně mimocírkevní osobnosti. „Jde nám o jednotný systém,“ zdůraznil dnes Bätzing.

Zatím není jasné, jak se k rozhodnutí církve postaví jednotlivé oběti. Jeden z jejich zástupců Matthias Katsch však dnes mimo jiné řekl, že přiměřené by bylo šesticiferné odškodné, protože mnohé oběti podle něj byly práceneschopné. Kromě toho Katsch kritizoval nutnost podstoupit řízení, při němž si musí oběti znovu prožít traumata, pokud chtějí dostat peníze.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. září 2020 Foto: screenshot – YouTube

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář