Křesťan dnes

Německo poskytne přeživším holokaustu v Izraeli jednorázově přes 5600 korun

Tel Aviv – Německo poskytne přeživším holokaustu v Izraeli přes 26 milionů dolarů (616 milionů korun), každý z nich tak dostane jednorázovou platbu v přepočtu přes 5600 korun. Dnes to podle izraelského deníku Haarec oznámila Světová židovská organizace pro restituce (WJRO). Jednorázová platba bude nad rámec jiné podpory, kterou Německo přeživším holokaustu poskytuje. Nacisté během holokaustu vyvraždili až šest milionů Židů.

Řadu přeživších holokaustu, kterých v Izraeli zůstává asi 120.000, zasáhly teroristické útoky palestinského hnutí Hamás loni v říjnu, uvádí Haarec. Někteří utrpěli zranění, jiní se ukrývali a museli opustit své domovy. Platba je ze strany Německa vyjádřením solidarity, uvedl v prohlášení předseda WJRO Gideon Taylor. Německo pro letošní rok mimo jiné navýšilo celkovou sumu, kterou posílá přeživším holokaustu a organizacím, které je podporují, a to na 1,4 miliardy dolarů (asi 33 miliard korun).

SOUVISEJÍCÍ Terezínem prošel na památku obětí holokaustu průvod se svíčkami

„Podpora (přeživších) byla vždy naší hlavní starostí. Bezprostředně po hrozivých útocích 7. října jsme začali pracovat na tom, aby každý z nich byl v bezpečí a pohodlí a měl zajištěnou finanční podporu, zatímco konflikt (v Pásmu Gazy) pokračuje,“ uvedl Taylor.

V Izraeli žije asi polovina přeživších holokaustu, 18 procent v Severní Americe a západní Evropě a 12 procent na území bývalého Sovětského svazu, uvedl mluvčí WJRO.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version