Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy

Berlín – V Německu se v posledních dnech množí útoky na synagogy. Ústřední rada Židů v Německu ve čtvrtek označila středeční protiizraelský protest před synagogou v západoněmeckém Gelsenkirchenu za projev „čirého antisemitismu“. Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že německý stát musí zajistit ochranu synagog.

V uplynulých dnech byla mnohá německá města svědky protestů, útoků na synagogy a dalších incidentů včetně pálení izraelských vlajek. Události zjevně souvisí s vyostřením konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.

SouvisejícíDeklarace proti antisemitismu ve Francii

Protiizraelské protesty se konaly v Berlíně, Hamburku či Hannoveru. V Bonnu či Mannheimu byly poničeny synagogy. Ústřední rada Židů v Německu na twitteru ukázala video s desítkami protestujících s palestinskými a tureckými vlajkami a sprostě nadávajících na Židy. „Nenávist vůči Židům uprostřed Gelsenkirchenu před synagogou. Doba, kdy byli Židé terčem urážek uprostřed ulice, měla být už dávno minulostí. Toto je čitý antisemitismus, nic jiného!“ uvedla organizace.

V některých městech byly strženy nebo páleny izraelské vlajky, které radnice vyvěsily na připomenutí navázání diplomatických vztahů mezi Spolkovou republikou Německo a Izraelem 12. května 1965. Stržena a spálena byla například izraelská vlajka před radnicí v Solingenu. V Berlíně někdo v noci na dnešek ukradl izraelskou vlajku vlající před centrálou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Už v úterý v noci policie zadržela 13 podezřelých v západoněmeckém Münsteru poblíž tamní synagogy poté, co tam shořela izraelská vlajka. V Bonnu několik lidí poničilo vchod synagogy kameny a i zde policisté našli spálenou vlajku. V nedalekém Düsseldorfu někdo zapálil odpadky na památníku připomínajícím místo, kde dříve stávala synagoga.

V Mannheimu dnes ráno vyjížděla policejní hlídka k synagoze. Neznámý pachatel rozbil její okno „tupým předmětem“.

„Stát musí zaručit bezvýhradnou bezpečnost synagog v zemi,“ řekl v rozhovoru s médii skupiny Funke německý ministr zahraničí Heiko Maas. „Vůči útokům na synagogy musí být v naší zemi nulová tolerance,“ dodal sociální demokrat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář