Němečtí katoličtí biskupové vítají iniciativu, která vyzývá ke změně učení církve o sexualitě

Němečtí katoličtí biskupové uvítali iniciativu, která vyzývá ke změně církevního učení o sexualitě a genderové identitě.

Iniciativa s názvem Za církev beze strachu, vyzývala k revizi toho, co označila za „hanobící a zastaralé“ vyjádření katolické doktríny, uvedla německá verze Catholic News Agency (CNA Deutsch). 

V sedmibodovém seznamu požadavků organizátoři napsali: „Pomlouvačné a zastaralé výroky církevní doktríny o sexualitě a genderu je třeba revidovat na základě teologických a humanitních poznatků.“

SOUVISEJÍCÍKardinál Marx: Církev musí vážně diskutovat o tématu celibátu, roli žen a sexuální morálce

To je nanejvýš důležité zejména s ohledem na celosvětovou církevní odpovědnost za lidská práva LGBTI osob.

Iniciativa, kterou veřejně podpořilo 125 lidí včetně kněží, učitelů náboženství a zaměstnanců církve, také apelovala na požehnání a „přístup ke svátostem“ pro páry stejného pohlaví.

Kampaň, která byla v Německu zahájena podporní masivní reklamou v médiích, byla jménem biskupské konference přivítána biskupem Helmutem Dieserem, předsedou fóra Synodální cesty na téma Život v úspěšných vztazích.

„Nikdo by neměl být diskriminován, ponižován nebo kriminalizován kvůli své sexuální orientaci nebo genderové identitě,“ cituje biskupa Catholic News Agency. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Protože se Synodální cestou učíme hlouběji porozumět tomu, že sexuální orientace a genderová identita jsou součástí člověka, a máme obraz lidské bytosti, který nám říká, že tato osoba je Bohem absolutně milována, a z toho plyne, Synodální cestou přistupujeme k tématům sexuální orientace, identity, ale i sexuálního naplnění novým způsobem,“ pokračoval. 

„A jsem přesvědčen, že se Synodální cestou, zejména na našem fóru, které se těmito otázkami zabývá, máme prostor odpovědět na tyto otázky konstruktivním způsobem, takže právě to, co tato skupina, která se nyní ukázala, chce nejvíce, je osvobození od strachu.“ 

Kampaň uvítal i arcibiskup Stefan Heße ze severoněmeckého Hamburku. Řekl: „Vážím si lidí, kteří se v této iniciativě přiznávají ke své sexuální orientaci. Církev, ve které se lidé musí skrývat kvůli své sexuální orientaci, podle mého názoru nemůže být v Ježíšově duchu.“

„Vždy jsme povoláni k autenticitě a průhlednosti před Bohem a samozřejmě před sebou navzájem. Nemusí a neměl by z toho být žádný strach,“ uvedl podle Catholic News Agency německý arcibiskup. 

Dodal: „O tomto tématu se také diskutuje na Synodální cestě katolické církve v Německu. Právě tam se účastním diskuse. Mělo by to vést k dalšímu rozvoji církevní sexuální morálky a také církevního pracovního práva.“

Iniciativa vyzývá k přepracování pracovních zákonů v německé katolické církvi, která je po státu druhým největším zaměstnavatelem v zemi, dodává na závěr CNA. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

https://www.catholicnewsagency.com/news/250205/german-catholic-bishops-welcome-initiative-seeking-change-in-church-teaching-on-sexuality?utm_campaign=CNA%20Daily&utm_medium=email&_hsmi=201969106&_hsenc=p2ANqtz–sBgYffBVsHiTZlpkQ27973JyV9KsjlVQUx0rfopCQExqvKeW3p78v77HOPoh15PBpgLIuSnSCgURq9q9fFQnE_DiGy6hD8oHv5YcHn5y_Fo8B_Jc&utm_content=201969106&utm_source=hs_email

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář