Němečtí poslanci schválili stavbu památníku svědků Jehovových zabitých nacisty

Berlín – Poslanci německého Spolkového sněmu ve čtvrtek večer schválili návrh, podle kterého má v Berlíně vzniknout památník věnovaný svědkům Jehovovým zavražděným během nacistické diktatury. Památníky už mají jiné skupiny pronásledované v letech 1933 až 1945, tedy Židé, homosexuálové, Romové a Sintové a postižení.

Pro výzvu, kterou se zákonodárci obracejí na spolkovou vládu, aby stavbu památníku v berlínském parku Tiergarten podpořila, hlasovali zástupci vládní koalice a členové konzervativní CDU/CSU, píše na svých internetových stránkách televize ZDF.

SOUVISEJÍCÍSvědkové Jehovovi byli v Rusku postaveni mimo zákon, jejich majetek propadne státu

Připomíná, že svědkové Jehovovi platí za „zapomenuté oběti“ nacistické diktatury. Členové této náboženské společnosti byli pronásledováni kvůli víře, více než 1500 jich bylo popraveno nebo zemřelo v koncentračních táborech a věznicích.

Podle amerického Muzea holokaustu žilo před nástupem nacistického vůdce Adolfa Hitlera k moci v Německu asi 25.000 až 30.000 svědků Jehovových. Vzhledem k tomu, že z náboženských důvodů odmítali „hajlovat“, vstupovat do organizací spojených s režimem a účastnit se voleb, stali se rychle předmětem zájmu nacistů. Když byla v roce 1935 obnovena branná povinnost, nátlak na svědky Jehovovy se ještě zvýšil, protože odmítají vojenskou službu i jakoukoliv práci související s armádou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. června 2023 Foto: Pixabay – Spolkový parlament

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář