Němečtí teologové kritizují zákaz žehnání homosexuálním párům

Berlín – Přes 200 teologů z Německa, Švýcarska a Nizozemska se distancovalo od zákazu žehnání homosexuálním párům, který minulý týden vydal Vatikán. Podle signatářů dokumentu je takový přístup k stejnopohlavním párům diskriminační, uvedla dnes agentura AP. Oficiální stanovisko Kongregace pro nauku víry, které podpořil i papež František, kritizovali i někteří katoličtí hodnostáři.

SouvisejícíKardinálové reagují na kritiku Vatikánu kvůli zákazu žehnání svazkům homosexuálů

„Věříme, že život a láska stejnopohlavních párů není před Bohem nikterak horší než život a láska jakéhokoliv jiného páru,“ uvedli teologové v dokumentu. Podle nich oficiální stanovisko prozrazuje „argumentační tíseň“ vatikánských úřadů.

Minulé pondělí vydala Kongregace pro nauku víry oficiální výrok, ve kterém uvádí, že žehnání homosexuálním párům není v katolické církvi přípustné. Podle kongregace by byl takový akt napodobováním svátosti manželství. Homosexuální svazky navíc nezapadají do božích plánů, uvedl vatikánský úřad. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, ale tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační. Týká se totiž i heterosexuálních svazků, jež zahrnují sexuální aktivitu mimo manželství.

Stanovisko Vatikánu vyvolalo nesouhlas a pochyby i mezi některými katolickými hodnostáři. „Za mou církev se velice stydím,“ uvedl antverpský biskup Johan Bonny, který se stejnopohlavním párům za přístup Vatikánu omluvil. Nad dokumentem se pozastavil i předseda německé biskupské konference Georg Bätzing. Podle něj oficiální výrok vyvolává dojem, že Vatikán chtěl utnout diskusi na toto téma mezi teology.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

4 Komentáře

 1. Měli by snad žehnat tomu, co Boží slovo označuje za hřích? Je to člověk, kdo určuje, co je a není hřích nebo je to Bůh? „Buď vůle Tvá“ nebo „buď vůle má“? Humanismus nebo biblické křesťanství – to je celé jádro sporu.

  Odpověď
  • Tak ještě, že víte jaká je správná interpretace Božího slova. Místo pokory a upřímného hledání, si někteří uzurpují tu jedinou pravdu, která se pak často ukáže jako neudržitelná… Už jsme to zažili v minulosti mnohokráte, že se učení církve v jednotlivostech měnilo…

   Odpověď
   • Tady není, co interpretovat – příslušné pasáže nejsou nejasné, není nejednoznačný překlad apod. Písmo je nad církvemi – co učila, učí nebo bude učit nějaká církev, není zásadní. 1Kor. 6:9 „Což nevíte, že nespravedliví nedostanou do dědictví Boží království? Nemylte se! Ani smilníci ani modláři, cizoložníci, rozkošníci ani lidé praktikující homosexualitu“ (stejně 1Tm 1:10). Kralická bible uvádí místo opisu „praktikující homosexualitu“ doslovné „samcoložníci“ – v originále je uvedeno „arsenokoitai“ (ἀρσενοκοῖτα) – což je složené slovo: arseno = muž + koitia = koitus, soulož. To odpovídá starozákonnímu Leviticus 20:13 „Kdyby muž souložil s mužem jako se souloží s ženou, oba spáchali ohavnost; jistě budou usmrceni, jejich krev je na nich.“ (podobně Leviticus 18:22). Nikde v Bibli nenajdete, že by byly nějaké výjimky nebo, že se to týká jen prostituce nebo pederastie – to už je právě desinterpretace (říkám, že to znamená něco jiného, než co je explicitně napsáno).
    To neznamená, že bychom měli homosexuály kamenovat. Jsme lid Nové smlouvy (v Novém zákoně je trest za hřích na Bohu). Všichni jsme zhřešili a potřebujeme odpuštění skrze oběť Pána Ježíše. Ano, máme milovat své bližní – tedy samozřejmě i homosexuály. Co to ale znamená v tomto případě? Pokud hřešícího přesvědčím, že nehřeší, PAK NENÍ DŮVOD, ABY ČINIL POKÁNÍ! Tím jsem jej ovšem uvedl do velikého nebezpečí. Žehnat homosexuálním svazkům se může na první pohled jevit jako projev křesťanské lásky a milosti – ale je to pravý opak. Jak se říká „cesta do pekel bývá často dlážděna dobrými úmysly“.

    Odpověď
 2. Mně úplně nevadí, pokud církev žehná třeba volům nebo pivu. Ale pokud jde o manželství, tak je třeba se držet Bible.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář