Nemocnice v Domažlicích a Rokycanech mají nově nemocniční kaplany

Domažlice/Rokycany – Krajské nemocnice v Rokycanech a v Domažlicích mají nově nemocniční kaplany. Náplní jejich činnosti je hlavně rozmlouvání, naslouchání, laskavé setkání a psychická podpora v době nemoci. Služby ale nabízejí i rodinám a návštěvám pacientů, případně pozůstalým a také nemocničnímu personálu. Domažlický kaplan do nemocnice dochází také jako sanitář a příležitostně slouží i u covidových lůžek, informují na svých stránkách nemocnice. Z akutních nemocnic ve vlastnictví Plzeňského kraje má duchovního už několik let Klatovská nemocnice, Stodská nemocnice spolupracuje s františkány.

„Zdraví není jen tělesné, ale i duševní, a také s ním se musí v moderní zdravotní péči pracovat. V řadě zemí EU, a troufám si říci, že k nim už patří i Česká republika, jsou proto nemocniční duchovní vnímáni jako plnohodnotní členové multidisciplinárního týmu,“ řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

SOUVISEJÍCÍKaplani všech služeb i církví se dohodli na spolupráci

Nemocničním kaplanem v Domažlické nemocnici je od září farář z nedaleké Kolovče Wojciech Pelowski. Prostředí nemocnice zná velmi dobře. Loni přišel na výzvu pomáhat jako dobrovolník v první linii a nastoupil jako sanitář na lůžkových odděleních. Tam si ve volných chvílích povídal s pacienty, kteří potřebovali, aby jim někdo naslouchal.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Je to člověk, který do nemocnice přinesl zase nový rozměr, jak s pacienty promlouvat, a z jejich pohledu, jak pobyt v nemocnici strávit a vnímat. Spousta z nich se doslova těší, až za nimi opět přijde,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Hubáček. Kaplan je v nemocnici k dispozici v úterý a ve středu, na vyžádání pacientů nebo jejich blízkých i v jiné dny podle možností. Do nemocnice dál chodí i jako sanitář. Pro současné období se podle svých slov řídí heslem 5R – zdravý rozum, používání respirátoru či roušky, dodržování rozestupů, mytí a dezinfikce rukou. „A nakonec růženec jako největší modlitební zbraň a jeden ze symbolů křesťanské víry,“ popsal.

„Vojtěch je klasický příklad vrůstání do nemocničního prostředí. To není někdo, kdo by tam přišel na vymyšlené tabulkové místo, ale jde o člověka, který tam začal jako dobrovolník v době covidu, stal se součástí týmu a vytvořil v nemocnici nějakou atmosféru, kdy mě pak oslovil ředitel nemocnice a s ním jsme se dohodli, že této atmosféře je třeba jít vstříc a formálně zde vytvořit místo nemocničního kaplana,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub.

Od počátku prosince vykonává službu nemocničního kaplana v Rokycanské nemocnici kněz místní farnosti Tomáš Kadlec. Pacientům i personálu bude k dispozici každé úterý nebo rovněž na zavolání. „Mít ve svém týmu nemocničního kaplana jsme zvažovali již dříve. Až ale tato doba a dění kolem pandemie naše rozhodnutí vytvořit tuto pozici urychlila,“ uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Šíma. Omezení návštěv kvůli koronaviru je podle něj hlavně pro dlouhodobé a starší pacienty skličující a zhoršuje to jejich psychické rozpoložení, duševní rovnováha je přitom velmi důležitá i při léčbě těla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář