„Nemůžeme se schovávat za zdí,“ řekl Obama před obrovským shromáždením německých protestantů

 

V Berlíně a ve Wittenbergu probíhá od 24. května do 28. května 36. německý evangelický Kirchentag. Na shromáždění s 2500 akcemi a hosty z celého světa věřící oslavují 500. výročí reformace. Více než 100 000 křesťanů navštívilo tři úvodní bohoslužby.

25. května bývalý americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová diskutovali na téma demokracie a zodpovědnosti. Jejich diskuze probíhala jen několik metrů od Berlínské zdi, která rozdělovala město mezi lety 1961 a 1989.

Obama oslovil desítky tisíc protestantských křesťanů v Německu. Dle Christian Today vyzval své publikum, aby se v tomto novém světě, ve kterém žijeme, neizolovali a neschovávali za zdí. Bývalý americký prezident se dotkl uprchlické otázky a upozornil na boj proti xenofobii: „V očích Boha, dítě na druhé straně hranice není méně hodné lásky a soucitu jako moje vlastní. Nemůžeme rozlišovat mezi nimi z hlediska jejich hodnoty nebo vlastní důstojnosti … Nemůžeme se izolovat – nemůžeme se schovat za zdí. Musíme se odvrátit od trendů, které by porušovaly lidská práva nebo by potlačovaly demokracii,“ dodal.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla: „Budeme moci žít v dobré a klidné společnosti pouze tehdy, pokud se všichni budou mít dobře. To je to, co máme na mysli, když hovoříme o inkluzivním růstu, a musíme to pochopit a investovat do toho.“  Obama uvedl, že Jednou z hlavních otázek, které tato i budoucí generace budou muset čelit, jsou rostoucí propasti v příležitostech a stále větší nerovnost, kterou vidíme mezi národy.

Setkání Kirchentag založil východo-pruský politik Reinold von Thadden, člen Bekennenden Kirche (Vyznavačské církve), hnutí uvnitř protestantismu, které se postavilo proti nacistickému režimu. Von Thadden byl prezidentem Kirchentagu až do roku 1964.

Letošního setkání se zúčastnily osobnosti jako je arcibiskup Kapského města Thabo Makgoba, imám mešity Al-Azhar, šejk Ahmed el-Tayyib, filantropka Melinda Gatesová, německý zpěvák a skladatel Max Giesinger a izraelský autor Amos Oz.

 

-nm-
Foto: Youtube

1 Komentář

  1. Paní Merkelová začíná mluvit jako komunistka a pan Obama asi chudák nemá na dům, že žije někde mimo zdi. Mimoto by měl bývalý president už konečně něco udělat ve svém Chicagu . . . asi by se měl usadit v jedné z těch čtvrtí, kde jsou ty děti, které vidí jako vlastní. Jsou to všechno demagogické řeči neschopných a zasněných politiků.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář