Nepomuk oslaví 300. výročí blahořečení sv. Jana ve velmi omezeném formátu

Nepomuk – Nepomuk na Plzeňsku oslaví letos 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého kvůli pandemii koronaviru ve velmi omezené formě. Největší událost v novodobé historii města, kde se nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil, přitom radnice, farnost, Matice sv. Jana Nepomuckého a další spolky, připravovaly 1,5 roku. Řada z plánovaných 60 akcí, které začaly už v březnu a potrvají do konce listopadu, se neuskuteční. Mše českých a moravských biskupů budou bez účasti laické veřejnosti. Lidé je mohou sledovat na velkoplošných obrazovkách a mohou také přijít na odhalení sochy sv. Jana Nepomuckého, řekl ČTK starosta Jiří Švec (za ANO).

„Oslavy se konají jen v rámci možností a vyhlašování protiepidemických opatření vládou. Konat se ale budou. Základem je od 15. do 19. května, kdy bude u nás biskupská konference všech českých a moravských biskupů, tedy interní pracovní zasedání nejvyšších představitelů církve,“ uvedl. Mají zamluvené na pět dnů oba hlavní hotely na náměstí.

„V rámci jejich setkání uspořádají mše a modlitby v obou kostelích ve městě. Nebudou přístupné laické veřejnosti,“ řekl Švec. Dne 16. května od 10:00 bude hlavní slavnostní poutní mše svatá, kterou bude sloužit arcibiskupDominik Duka, 18. května od 11:00 Modlitba za vlast celebrovaná českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem a 30. května od 10:00 Světová svatojánská pouť, kterou bude sloužit plzeňský biskup Tomáš Holub. „Na ni měli přijet zahraniční kněží, ale řada z nich nedorazí. Potvrzená je zatím účast partnerského města Hukvaldy. Otázkou ještě zůstávají hosté z Německa, Polska a Holandska. Ale nepřijedou hosté například z Brazílie a Slovenska. Chtěli, ale nemohou,“ uvedl Švec. Všechny tři stěžejní mše budou v hlavním kostele sv. Jana Nepomuckého ve městě.

Starosta očekává, že i když se akce nemůže konat naplno, přijede hodně návštěvníků, město je na ně připravené. „Zákon umožňuje sledovat všechny tři velké mše, uzavřené pro veřejnost, na zahradě arciděkanství u kostela sv. Jakuba, která má velkou rozlohu. Bude tam velkoplošná obrazovka a druhá má být u kostela,“ uvedl.

Další hlavní akcí bude 15. května od 12:00 slavnostní odhalení a požehnání sochy sv. Jana Nepomuckého na kruhovém objezdu U Pyramidy. „Bude se konat za účasti veřejnosti bez omezení. Lidé budou venku okolo kruhového objezdu na chodnících a při regulaci dopravy se vystřídá pár řečníků v prostoru kruhové křižovatky, kde bude zahalená socha, kterou pak pokřtí generální vikář českobudějovické diecéze David Henzl,“ řekl Švec.

Z koncertů bude největším tahákem vystoupení sopranistky Evy Urbanové v předvečer výročí blahořečení. „Bude 30. května od 17:00 na náměstí pod širým nebem. Bude ho přenášet Česká televize. Předpokládám, že už to bude za normální účasti veřejnosti, protože když mohou chodit fandové, tak proč by nemohli být lidé u nás na náměstí,“ uvedl starosta.

Organizátoři museli odvolat řadu putování, třeba 6. května komentovanou vycházku Okolo svatých Janů na 12kilometrové trase Nepomuk – Klášter a venkovní pátrací hru pro děti Za tajemstvím sv. Jana. „O pozdějších akcích, třeba pěší pouti z Karlova mostu do Nepomuka od 18. do 22. srpna, se rozhodne podle aktuální epidemické situace,“ řekl Švec. Aktualizovaný program najdou lidé na svatynepomuk.cz.

Oslavy se konají pod záštitou arcibiskupa Dominika Duky, českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila, ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Plzeňského kraje. !Naposledy jsme se s akcí podobného charakteru mohli v Nepomuku setkat v roce 1993, kdy probíhaly oslavy 600 let od umučení tohoto světce,“ řekla Šárka Boušová z infocentra.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – Jan Nepomucký

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář