Netanjahu: Izrael chce přijmout raněné Syřany z Aleppa

JERUZALÉM – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (Likud) prohlásil na tiskové konferenci, která se konala v úterý 20. prosince v Jeruzalémě, že Izrael je připraven přijmout zraněné syrské civilisty z Aleppa a poskytnout jim ošetření ve svých zdravotnických zařízeních. To už částečně dělal v minulých třech letech – raněné Syřany přijímají polní nemocnice na severní hranici a od roku 2013 jich bylo v Izraeli podle IDF ošetřeno víc jak dva tisíce. „Vidíme tragédii a utrpení civilního obyvatelstva a já jsem požádal ministerstvo zahraničí, aby hledalo způsoby, jak rozšířit naši lékařskou pomoc civilnímu obyvatelstvu konkrétně v Aleppu, kde budeme přijímat zraněné ženy a děti a také muže, pokud se nebude jednat o militanty,“ řekl Netanjahu v Jeruzalémě. Během tiskové konference, pořádané ke kalendářnímu Novému roku, se zároveň vyjádřil, že si nedovede představit mírové řešení, které by v Sýrii zároveň obnovilo předválečný status quo.

Netanjahu, který nemá právě pověst „sluníčkáře“, byl k této reakci částečně donucen občanskou iniciativou „zdola“. Stovky Izraelců v současné době demonstrují za záchranu civilistů, přispívají na rychlou lékařskou pomoc a základní vybavení pro uprchlíky a apelují na vládu, aby zabránila krveprolití. Jako politický pragmatik Netanjahu ví, že pro zlepšení svého image nemůže udělat nic jiného, než zastat se civilního obyvatelstva země, s níž je Izrael oficiálně už několik desetiletí ve válečném stavu. Tím spíše, že výzvy k nasazení za záchranu syrských civilistů přicházejí i ze stran jako jeho Likud, Jisrael Bejtenu či Židovský domov.

Během posledních dnů evakuovaly autobusy několik tisíc civilistů, především žen a dětí. Stalo se tak po dlouhých vyjednáváních o „výměně“ evakuace Aleppa (drženého povstalci a obklíčeného vládními vojsky) za evakuaci dvou šíitských vesnic (jimž bránily v evakuaci jednotky povstalců). OSN ostře kritizovala syrskou vládu a Rusko za to, že v autobusech chybí základní lékařské vybavení, které je na výjezdu autobusů k dispozici a jehož přivezení na místo by mohlo zachránit stovky životů.

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář