Netanjahu nese vinu za 45 obětí neštěstí v Izraeli z roku 2021, uvedla komise

Jeruzalém – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je spolu s dalšími veřejnými činiteli osobně zodpovědný za neštěstí z dubna 2021, kdy v tlačenici při židovském svátku na poutním místě na severu země zemřelo 45 lidí. Vyplývá to z dnešní závěrečné zprávy státní vyšetřovací komise, o níž informovaly agentura AFP a server The Times of Israel (ToI).

„Dospěli jsme k závěru, že premiér Benjamin Netanjahu nese za tuto tragédii osobní odpovědnost,“ uvedla komise ve zprávě. Premiér „věděl nebo měl vědět, že toto místo (…) bylo po léta špatně udržováno“ a mohlo představovat „riziko pro množství účastníků“ pouti, která se zde každoročně koná u příležitosti židovského svátku Lag ba-omer, konstatovala komise. Její zpráva z vyšetřování, které vedla dva a půl roku, má 320 stran.

SOUVISEJÍCÍ Evangelikálové zůstávají klíčovými spojenci Izraele

Oslav svátku v blízkosti hory Meron u hrobu mystika Šimona bar Jochaje, který žil ve 2. století, se účastní hlavně ultraortodoxní věřící. Na konci dubna 2001 dorazilo na toto poutní místo až 100.000 lidí. Podle výpovědí svědků a videozáznamů tehdy dav zaplnil svažitý tunelový průchod, na jehož konci byly kluzké schody. Na nich lidé začali padat a v nastalé tlačenici zahynulo 45 mužů a chlapců, dalších asi 150 se zranilo.

Podle závěrů komise měl Netanjahu spolu s dalšími veřejnými činiteli včetně policejního šéfa Kobiho Šabtaje odpovědnost za „aktivní identifikaci“ problémů představujících „riziko pro lidské životy“ a „nejednal tak, jak by se očekávalo od premiéra, aby tento stav napravil“. Státní kontrolní úřad, zodpovědný za dohled nad provozem veřejných institucí, upozornil dvakrát, a sice v letech 2008 a 2011, na nevyhovující stav tohoto poutního místa, uvedla AFP.

Komise ve své zprávě nedoporučila sankce či postihy vůči premiérovi s ohledem na jeho funkci a na to, že „nemůže zastupovat činnost orgánů činných v trestním řízení“, píše ToI. Výslovně však vyzvala k obnovení trestního vyšetřování zodpovědných osob, které vrchní státní zástupce v červenci 2021 pozastavil, aby zvláštní komise dostala prostor pro vlastní vyšetřování.

Protipandemická opatření za covidu-19 omezovala v době neštěstí venkovní shromáždění na pouhých 100 osob, což znamenalo, že tehdejší akce u hory Meron musela mít zvláštní povolení vlády, které umožňovalo větší účast. Podle četných zpráv izraelských médií byl Netanjahu, rovněž tehdejší premiér, pod tlakem svých politických spojenců z ultraortodoxních stran, aby akci schválil bez omezení účasti, a to navzdory dlouhodobým obavám policie o bezpečnost. Před akcí se premiér údajně setkal s ultraortodoxními zákonodárci a souhlasil se zrušením všech omezení na místě výměnou za podporu vybraných zákonů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Benjamin Netanjahu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář