Netanjahu oznámil, že do konce ramadánu budou mít židovští návštěvníci zakázaný vstup na Chrámovou horu

Tel Aviv – Izraelští vojáci v úterý na okupovaném Západním břehu zabili dva palestinské ozbrojence, kteří začali střílet na vojenském stanovišti nedaleko židovské osady Elon Moreh u Nábulusu. Podle agentury Reuters o tom informoval izraelský ministr obrany Joav Galant. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že do konce ramadánu budou mít židovští návštěvníci zakázaný vstup na jeruzalémskou Chrámovou horu, na níž se nachází mešita Al-Aksá.

„Jejich úspěšná operace zabránila útoku na izraelské občany,“ uvedl Galant v prohlášení o zastřelení ozbrojenců. Izraelští vojáci také na místě našli pušky a další střelné zbraně. Portál deníku The Jerusalem Post píše, že třetí ozbrojenec utrpěl zranění a byl odvezen do nemocnice v Nábulusu.

SOUVISEJÍCÍPapež při Urbi et orbi zmínil útoky v Jeruzalémě, Ukrajinu a další krize

Během jiného incidentu na Západním břehu 23letý Palestinec utrpěl těžké zranění při násilné potyčce s izraelskou pohraniční policií nedaleko Jeskyně patriarchů v Hebronu. Jeskyně patriarchů je po jeruzalémské Chrámové hoře druhým nejposvátnějším místem židovské víry.

Násilností mezi Izraelci a Palestinci letos výrazně přibylo, časté jsou razie izraelské armády v souvislosti s útoky ze strany Palestinců. Od začátku roku zemřelo více než 90 Palestinců, většinou bojovníků z různých ozbrojených skupin, ale i civilistů. O život přišlo také 19 Izraelců a cizinců. Velké napětí panuje zejména nyní, v době ramadánu, muslimského posvátného měsíce, a židovského svátku pesach.

V reakci na razii izraelské policie v jeruzalémské mešitě Al-Aksá z minulého týdne palestinské hnutí Hamás ostřelovalo Izrael z Pásma Gazy a tři desítky raket byly na Izrael odpáleny i z jižního Libanonu. Izrael na ně odpověděl také salvami raket. V pátek zřejmě palestinští ozbrojenci zabili izraelsko-britskou ženu a její dvě dcery, při dalším útoku jen o několik hodin později přišel o život italský turista. V pondělí izraelská armáda při razii na okupovaném Západním břehu nedaleko Jericha zabila 15letého Palestince.

Premiér Netanjahu přes odpor krajně pravicového ministra pro národní bezpečnost Itamara ben Gvira vydal na dalších deset dnů zakáz židovským návštěvníkům vstupovat na Chrámovou horu. Rozhodl se tak navzdory tomu, že situace tam je poměrně klidná. Úřad vlády uvedl, že tak učinil na základě jednoznačného doporučení od ministra obrany Galanta, špiček armády, policie a tajné služby. Izrael Chrámovou horu pro židovské věřící ke konci ramadánu uzavírá od roku 2013.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Chrámová hora

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář