Newyorská Centralní synagoga hostila po požáru mešity muslimy

NEW YORK – Manhattanskou Central Synagogue zaplnilo minulý pátek 22. března 500 muslimů. Poté, co nedalekou mešitu poničil minulý týden požár, nabídli Židé svým sousedům, že se mohou pomodlit u nich. Manhattanskou mešitu na 55. ulici poškodil minulou středu oheň, který do ní pronikl z restaurace v přízemí. Ačkoli škody nebyly vážné a modlitebnu se podařilo dát brzy do pořádku, před páteční modlitbou ještě nebyly hotové bezpečnostní revize a věřící neměli kam jít.

Vedoucí kongregace při Central Synagogue, která sídlí o blok dál, jim proto nabídli prostory synagogy. „Jejich imám řekl, že to byl nejposvátnější okamžik, který v New Yorku zažil. A stejně tak pro nás,“ napsala později na Facebook rabínka Angela Buchdahlová. Pro tuzemské čtenáře bude možná zajímavostí, že tuto synagogu na konci 19. století spoluzakládali židovští imigranti z Čech.

Po modlitbě pronesla k hostům krátkou řeč rabínka Stephanie Kolinová. Bylo to asi poprvé v historii, co na slova některého z rabínů zněla odpověď „Alláhu akbar“.

Centrální synagoga na rohu Lexington Avenue a Východní 55. ulice v New Yorku byla postavena v letech 1870 až 1872 v tehdy módním maurském stylu. Jde v podstatě o kopii velké budapešťské synagogy, která dnes stojí v ulici Dohány. Zajímavostí je, že původně za jejím vznikem stála kongregace Ahawat Chesed, kterou roku 1846 v New Yorku založili a tvořili německy hovořící židovští uprchlíci z Čech. Dnes kongregace kolem synagogy sdružuje na 2500 židovských rodin.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: CC Search –  Centrální synagoga v New Yorku.

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář