Nigérie: Tři roky trápení rodičů dívek z Chiboku

Příbuzné nigerijských školaček unesených před třemi lety ze školní ubytovny sužuje nejen zármutek a beznaděj, ale také strach, neboť původci jejich trápení dodnes terorizují město, unášejí místní obyvatele – a vyhýbají se trestu.

Od doby, kdy džihádisté z Boko Haram unesli 276 dívek ze střední školy v Chiboku ve spolkovém státě Borno na severovýchodě země, zemřelo 23 rodičů na různá onemocnění související se srdcem, další bojují s chronickým stresem. Ke dnešnímu dni uprchlo nebo bylo zachráněno 81 dívek. Podle všeobecného přesvědčení se únosci rozhodli si dívky ponechat, když zjistili, jak se zviditelněním případu vzrostla jejich cena. (Zpočátku se holedbali, že všechny prodají jako otrokyně.) Více než dvě třetiny dívek jsou proto stále pohřešovány.

 

 

Propuštění 21 dívek loni v říjnu rozdmýchalo jiskřičku naděje nejen mezi příbuznými v Chiboku, ale také dalšími křesťany v severovýchodní Nigérii, kteří jsou terorizováni skupinami bojovníků Boko Haram již téměř osm let. Dívky jsou však kvůli výslechům a také z bezpečnostních důvodů stále zadržovány a s rodinami se mohly setkat jen několikrát.

A tak obyvatelé Chiboku stále žijí ve strachu, zatímco Boko Haram pokračuje v útocích na osady v okolí. Mnoho rodin uprchlo do přibližně pět kilometrů vzdáleného Mbala. V Chiboku v současné době operují početné vojenské jednotky a tři z třinácti škol fungují jen v omezeném provozu. Rodiče mají strach posílat děti do školy kvůli obavám, že Boko Haram může kdykoli udeřit znovu. Veškeré aktivity církve probíhají za přísných bezpečnostních opatření.

Nedávno zveřejněná zpráva UNICEF hovoří o prudkém nárůstu počtu dětí, které jsou nuceny k sebevražedným bombovým útokům – zatímco za celý rok 2016 bylo zaznamenáno 30 útoků, jen za první tři měsíce letošního roku se jejich počet vyšplhal na 27. Autoři zprávy označují únosy dětí páchané Boko Haram jako „systematické“ a považují je za „hnací sílu“ aktivit skupiny v oblasti Čadského jezera. Unesené dívky jsou často nuceny předčasně vstupovat do manželských svazků, v rámci kterých se stávají sexuálními otrokyněmi.

 

Zdroj: Hlas mučedníků
Foto: Wikimedia

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář