Nigérie: Útok ozbrojenců zanechal desítky mrtvých

Nigerijská vláda ve státě Borno minulou středu informovala, že při útoku bylo zabito nejméně 81 lidí. Za celou tragickou událostí jsou pravděpodobně extrémisté napojení na skupinu Boko Haram nebo na Islámský stát operující v západní Africe.

Úřady na severovýchodě Nigérie zveřejnily prohlášení, že obyvatelé popsali, jak ozbrojenci v úterý ráno v obrněných autech zaútočili na obyvatele v místní oblasti Gubio.

Američtí senátoři v reakci na kritickou situaci v zemi požádali Trumpa, aby do oblasti vyslal zvláštního vyslance pro ukončení zabíjení křesťanů. Senátoři ve svém dopise poukazují na smrt 40 tisíc lidí ve spojitosti s teroristickou skupinou Boko Haram.

Ozbrojenci měli kromě zabíjení také unést sedm osob, včetně vůdce vesnice, žen a dětí. Incident údajně trval hodiny. Guvernér státu Borno Babagan aUmara Zulum navštívil po útoku místo tragédie, informuje Christian Post.

Podle prohlášení vlády očitý svědek řekl guvernérovi, že ozbrojení muži přišli do vesnice v úterý kolem 10 hodin ráno. Útočníci shromáždili obyvatele a bez varování začali střílet. „Dokonce ani děti a ženy nebyly ušetřeny,“ řekl místní obyvatel. „Mnoho lidí se rozutíkalo do okolí,“ dodal.

Zulum popsal útok jako „barbarský a nešťastný“. Také poznamenal, že při útoku v Gajiramu byl v loňském roce zabit přibližně stejný počet obyvatel.

„Jediným řešením, jak ukončit tento masakr, je eliminovat povstalce na pobřeží Čadského jezera,“ řekl guvernér. „Bude to vyžadovat společné regionální úsilí,“ poznamenal guvernér k situaci, kdy teroristé z Boko Haram a Islámského státu neustále ohrožují svými útoky obyvatele země.

Křesťané v Nigérii byli v nedávné době terčem mnoha útoků teroristů z Boko Haram a kočovných pastevců kmene Fulani. Nigérie se řadí mezi 12 nejhorších zemí na světě na seznamu organizace Doors USA, kde jsou křesťané nejvíce pronásledováni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 18. června 2020  Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář