Nigerijské ženy protestují proti sexuálnímu obtěžování v církvi

Abuja – Téměř dva roky po zahájení kampaně MeToo se k tomuto světovému hnutí přidala západoafrická Nigérie. Protesty proti sexuálnímu obtěžování a útokům se týkají hlavně církve a jejích představitelů, informoval dnes server BBC. V rámci kampaně pojmenované ChurchToo do ulic vyšli demonstranti, kteří se shromáždili před kostely a dalšími místy spojenými s místní protestantskou církví, takzvaným letničním hnutím.

Protesty zahájila žena, která obvinila v Nigérii známého a oblíbeného kněze z dvojnásobného znásilnění. Bylo to podle ní v době, kdy jí nebylo ani 18 let. Pastor se k obvinění vyjádřil na instagramu, trvá na své nevině, rozhodl se ale dočasně z úřadu pastora odejít. Podporu mu vyjádřila i jeho manželka, podle ní by nikdy nikoho neznásilnil.

V reakci na obvinění vyšly do ulic desítky demonstrantů v nigerijském hlavním městě Abuja. Jejich cílem byla místa spojená s církví, které je obviněný kněz členem. Budovy před vstupem protestujících chránila policie, na některých místech kostely chránili sami věřící, kteří kolem nich vytvořili živý řetěz. Demonstranti v rukou drželi cedule s nápisem „Neznásilníš“, někteří měli ústa přelepená černou páskou.

Protesty se z ulic přesunuly na sociální sítě. S hashtagy MeToo, ChurchToo a SayNoToRape se zejména mladší ženy svěřují na twitteru s prožitými sexuálními útoky a obtěžováním. Místní aktivistka a bojovnice za práva žen na sociální síti uvedla, že protesty v ulicích jsou pouhým začátkem. „Naše práce neskončí, dokud nebude spravedlnosti učiněno za dost a církev očištěna od sexuálních predátorů,“ napsala žena.

Nigérie má velkou populaci křesťanů z letničního hnutí, pro které je typické intenzivní náboženské prožívání. Faráři často čelí obvinění z přílišné extravagance a okázalého životního stylu. Podle BBC mají na své stoupence velký vliv.

Znásilnění je v Nigérii trestným činem, pokud se ale případ dostane před soud, málokdy je obviněný odsouzen.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 1. července 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář