Nigerijský arcibiskup vyzývá k ochraně křesťanů, protože útoky muslimských militantů rostou

Lagos – Anglikánský arcibiskup varuje, že křesťané z Nigérie čelí eskalujícím útokům islamistických militantů kvůli nadcházejícím volbám v příštím roce.

Ben Kwashi, arcibiskup z Josu, vyzývá nigerijskou vládu, aby zajistila bezpečnost pro křesťanské zemědělce na severu, kteří jsou zabíjeni a vyháněni ze svých domovů ozbrojenými pastevci, informuje Christian Today.

Kwashi spolupracuje s britskou organizaci Release International, která podporuje pronásledované křesťany po celém světě. Arcibiskup vyzval nigerijskou vládu, aby zasáhla a ochránila křesťanskou komunitu v zemi. Sám arcibiskup již přežil tři pokusy o atentát.

OSN označila humanitární krizi v severovýchodní Nigérii za „jednu z nejvážnějších na světě“. Více než 7 milionů lidí nyní potřebuje pomoc v nejhůře postižených státech Borno, Adamawa a Yobe a konflikt se rozšířil do širšího regionu v okolí Čadského jezera.

Mnoho z těchto útoků provádí nomádští pastevci kmene Fulani, vyzbrojení puškami. Analýzy odhadují, že militanti za prvních šest měsíců roku 2018 zabili 6 000 lidí a z domova vyhnali téměř 50 000 lidí.

„Je to situace strachu,“ řekl Kwashi. „Většina křesťanů se obává, že útoky se budou v příštích obecných volbách v příštím roce [16. února] zhoršovat. Mnoho, mnoho křesťanů, obzvláště na severu, se bojí, že by mohli být zabiti nebo vyhnáni.“

„Federální vláda Nigérie umožnila, aby její vlastní občané byli zabíjeni teroristy bez jakékoliv ochrany. Tito zabijáci se zaměřili na křesťanskou osadu v severovýchodní a centrální části Nigérie. Lidé, které zabíjejí, jsou neozbrojení křesťané a zemědělci, doslova nejchudší z chudých.“

Kwashi kritizoval nepřesná hlášení, která naznačují, že jde o konflikt mezi dvěma bojujícími stranami – křesťany a muslimy. Agresoři, tvrdí, jsou dobře ozbrojení pastevci kmene Fulani, kteří vyhání křesťany ze severu krajiny.

„Chci, aby nigerijská vláda přijala realitu, jaká je, a poskytla těmto chudým křesťanům bezpečí a ochraňovala je. Vyzývám nigerijskou vládu, aby se chopila svých povinnosti a zabezpečila spravedlnost.“

Arcibiskup také vyzval k modlitbám za křesťany v Nigérii: „Pouze modlitbou mohou být tito lidé drženi naživu.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- Foto: Andrew Boyd/Release International. arcibiskup Ben Kwashi 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář