Nigerijský biskup a jeho řidič opět na svobodě

Nigérie – Pomocný biskup nigerijské arcidiecéze Owerri, mons. Moses Chikwe, unesený spolu se svým řidičem, panem Robertem Ndubuisim, v neděli 27. prosince, je opět na svobodě. O jeho propuštění v nočních hodinách prvního dne kalendářního roku informoval arcibiskup zmíněné diecéze, která leží v jihovýchodním nigerijském státě Imo. Svatý otec František apeloval za osvobození obou rukojmích při páteční modlitě Anděl Páně.

“S vděčností Bohu sděluji všem věřícím a lidem dobré vůle všude na světě, že kolem 22 hodin prvního dne roku 2021 byli konečně propuštěni biskup Moses Chikwe a pan Robert Ndubuisi”, oznámil owerrijský arcibiskup. “Navštívil jsem biskupa Chikweho krátce poté v jeho rezidenci. Ačkoli jej oslabil tento traumatický zážitek, nepřestává děkovat Bohu za Jeho dobrotu. Jeho řidič byl hospitalizován kvůli hluboké řezné ráně na ruce, kterou utrpěl od únosců”.

Arcibiskup Anthony Obinna v tiskovém prohlášení dále oceňuje nigerijskou policii, vládu státu Anambra a úřad pro bezpečnost nigerijské hlavy státu za rychlý zásah. Děkuje za modlitby papeži Františkovi a apoštolskému nunciovi v Nigérii, který během této bolestné situace zprostředkoval kontakt s vatikánskými představiteli. V závěru pak vyslovuje dík za modlitby všem katolickým věřícím, křesťanům jiných vyznání a lidem dobré vůle za jejich duchovní a lidskou solidaritu.

Džihádisté opět útočili na vigilii

Tragicky skončilo několik atentátů spáchaných džihádisty z Boko Haram v severovýchodním nigérijském státě Borno.  O vánoční vigilii zaútočili na dvě křesťanské vesnice. K dalšímu útoku došlo o neděli Svaté rodiny. Celkem zahynulo více než dvacet lidí. Spálili také několik kostelů a unesli jednoho kněze.

Při nedělním útoku se islamisté přestrojili za dělníky, aby se dostali do centra vesnice Shafa. Potom zahájili palbu, spálili domy, veřejné budovy i kostel, vyrabovali obchody s potravinami a lékárny a poté zamířili do dvou dalších vesnic Azare a Tashan Alade. „Chodili od doku k domu a rozsévali smrt a zkázu,“ říká jeden z svědků útoku. Lidé uprchli do buše, ale nezbylo jim než přihlížet, jak planou jejich domy.

Aktivita fundamentalistů z Boko Haram získaly v posledních týdnech na síle. Útočí na křesťanské komunity, ale usilují také o celkovou destabilizaci na severu Nigérie. V polovině prosince unesli 344 žáků gymnázia, aby si od státu vynutili změnu politiky vůči členům tohoto hnutí. Studenti byli po týdnu zadržování propuštěni. Na vánoce došlo k únosu dřevorubců pracujících v pohraničí s Kamerunem. Církev vybízí jak vládu, tak mezinárodní společenství, aby nepřivíraly oči nad dramatickou situací v Nigérii. Odhaduje se, že za poslední desetiletí zahynulo v této zemi rukou džihádistů více než 36 tisíc lidí a 2 miliony musely opustit své domovy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 2. ledna 2020 Foto: screenshot YouTube – Moses Chikwe

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář