Nigerijský katolický kněz sbírá pohanské bůžky a sbírku vystavuje v kostele

Abuja – Římskokatolický kněz Paul Obayi působící v jihovýchodní Nigérii začal sbírat pohanské artefakty, které chtěli věřící křesťané zničit. Tvrdí, že chce uchovat kulturní dědictví, avšak jeho kritici se domnívají, že ne vždy lze z těchto předmětů zcela odstranit jejich nadpřirozené vlastnosti.

Agentura Reuters napsala, že Obayi působí v oblasti, kde žije hlavně etnikum Igbů, jež se před přijetím křesťanství oddávalo pohanským rituálům. Reverend má ve své sbírce vyřezávané podoby a masky pohanských bohů. Igbové jim přisuzovali nadpřirozené vlastnosti a považovali je za posvátné.

SOUVISEJÍCÍV Nigérii bylo zavražděno deset křesťanů, včetně tří dětí

Teď ale v oblasti převládla křesťanská víra a mnozí její vyznavači tyto bývalé modly pálí. V kostelích se často tyto objekty spojují s ďábelským duchem.

Obayi obchází města a předměty zachraňuje. „Musíme si uvědomit, že jsou to kulturní artefakty a nic jiného. Chci, aby sem přicházeli lidé a řekli si, že toto jejich otcové považovali za bohy. Budou si to prohlížet s nadšením,“ řekl.

Muzeum zřídil ve svém katolickém kostele svaté Terezy ve městě Enugu.

Ne všichni však sbírku považují jenom za shromáždění kulturních předmětů. Akinmayowa Akin-Otiko z ústavu pro studium Afriky a diaspory na univerzitě v Lagosu řekl, že není snadné takové objekty zcela zbavit jejich nadpřirozených vlastností.

„On (Obayi) chce uchovat historii a vyprávět příběh, ale já mám obavy, protože podle mých znalostí ty (nadpřirozené) vlastnosti snadno nezmizí. Zachovávají si svou moc. Pokud si je ale jistý, že je zničil, pak jsou pro jeho muzeum vhodné,“ řekl vědec.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář