Nikaragua navrhla Vatikánu přerušení diplomatických vztahů

Vatikán – Nikaragua navrhla Vatikánu přerušení diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters to v neděli oznámilo ministerstvo zahraničí středoamerické země. Nikaragujský prezident Daniel Ortega rovněž nařídil uzavření vatikánského velvyslanectví v Managui a nikaragujského velvyslanectví při Vatikánu v Římě. S odkazem na vysoce postavený zdroj ve Vatikánu o tom dnes informovala agentura Reuters. Rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co papež František v rozhovoru s médii přirovnal nikaragujskou vládu k diktatuře.

Podle diplomatického zdroje v Římě dostal „zástupce nunciatury v Managui týden na opuštění země“, uvedl list El Confidencial. Monsignor Mbaye Diouf byl ve funkci teprve rok, loni v březnu byl náhle vykázán jeho předchůdce Waldemar Stanislaw Sommertag.

SOUVISEJÍCÍNikaragua zrušila registraci další nevládní organizaci a zavřela dvě univerzity

Země navázaly diplomatické vztahy v roce 1908, v posledních čtyřech desetiletích jsou ale kvůli neshodám a nedůvěře silně narušené, poznamenává list.

Na začátku března nikaragujská vláda znemožnila oficiální působení v zemi katolické humanitární organizaci Caritas a zavřela také dvě soukromé univerzity provozované katolickou církví. Na začátku února nikaragujský soud poslal katolického biskupa Rolanda Álvarezena na 26 let do vězení den poté, co tento duchovní a kritik prezidenta Ortegy odmítl deportaci do Spojených států spolu s dalšími propuštěnými politickými vězni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář