Nikaragua rozpustila v zemi jezuitský řád a zabavila mu majetek

Managua – Nikaragujská vláda autoritářského prezidenta Daniela Ortegy dnes nechala rozpustit jezuitský řád v zemi a nařídila zabavení jeho majetku. Tím je i Středoamerická univerzita (UCA), která patřila k posledním svobodným vzdělávacím institucím v zemi, píše agentura EFE. Rozpuštění řádu úřady zdůvodnily administrativními prohřešky.

Vláda nařídila zrušení právnické osoby, která fungování řádu zastřešovala. Současně nařídila zabavení majetku řádu, do kterého spadá kromě UCA i několik dalších škol.

SOUVISEJÍCÍNikaragua navrhla Vatikánu přerušení diplomatických vztahů

Právě UCA, která patřila k nejprestižnějším univerzitám v zemi, byla v hledáčku nikaragujských úřadů už delší dobu. Minulý týden oznámila, že jí úřady zabavily majetek kvůli podezření z terorismu. Jezuité v reakci na to uvedli, že se jedná o odvetu za předchozí aktivity univerzity.

UCA byla založena v roce 1960 a patřila k posledním svobodným vzdělávacím institucím v zemi. V roce 2018 se stala také útočištěm pro lidi zraněné při protivládních protestech. Při nich zemřelo podle Meziamerické komise pro lidská práva přes 350 lidí, většina z nich na následky brutálního zásahu policie. Podle posledních údajů na univerzitě studovalo na 5000 lidí a 500 jich vedlo výuku.

Rozpuštění řádu, jehož členem byl v Argentině i papež František, úřady zdůvodnily administrativními nedostatky. Právnická osoba zastřešující řád totiž podle nich nezveřejnila účetní závěrky za poslední tři roky a také neměla platné vedení.

Ortegova vláda zaměřila v uplynulých měsících své represivní akce na některé představitele katolické církve, která má v zemi stále značný vliv. Policie loni zatkla biskupa Rolanda Álvareze, který je stále ve vězení. Podle tisku odmítl nabídku vlády, aby výměnou za propuštění odjel do exilu, jak to udělala řada dalších představitelů opozice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Daniel Ortega

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. Martin Hambálek

    Nikaragua byla kdysi i velkým misijním polem světové Jednoty bratrské (Moravských bratří). Není moc zpráv o situaci Jednoty v této zemi, dalo by se něco najít z mezinárodních zdrojů? Obecně v Nikaragui vládne silný protikředsťanský komunistický režim někdy od konce 70. let minulého století. Pamatuji si ještě, jak jsme tehdy v tisku a TV tleskali Ortegovi.
    O současné situaci se veřejně nemluví a téměř nic se neví.,

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář