Nikaragujská opozice vyzvala papeže Františka, aby se vyjádřil k situaci v zemi

Managua – Nikaragujská opozice a více než dvě desítky bývalých hlav států a vlád španělsky mluvících zemích vyzvaly papeže Františka, aby se veřejně vyjádřil k situaci v Nikaragui. Katolická církev a její představitelé totiž čelí rostoucímu tlaku úřadů této středoamerické země, napsala dnes agentura EFE. Podle opozice v Nikaragui vládne diktatura prezidenta Daniela Ortegy a jeho manželky a viceprezidentky Rosarie Murillové, která stupňuje represe proti svým kritikům.

Sedmnáct opozičních a občanských organizací vyzvalo papeže Františka, aby odsoudil situaci, ve které se Nikaragua nachází. Podle těchto organizací země v posledních týdnech narůstá míra represí, „které se obrátily proti katolické církvi a proti nezávislým sdělovacím prostředkům a novinářům“.

SOUVISEJÍCÍDalší zatčený kněz v Nikaragui

„Doufáme ve vyjádření pevného postoje na obranu nikaragujského lidu a jeho náboženské svobody od jeho svátosti papeže Františka,“ napsalo ve své výzvě 26 bývalých hlav států a šéfů vlád ze španělsky mluvících zemí. Mezi signatáři jsou bývalý kolumbijský prezident Iván Duque, bývalý španělský premiér José María Aznar či bývalá mexická hlava státu Vincente Fox. Podle nich má rostoucí tlak úřadů na katolickou církev za cíl „zničit kulturní a duchovní kořeny“ nikaragujského národa.

Od začátku srpna brání nikaragujská policie biskupovi v Matagalpě Rolandovi Álvarezovi a dalším kněžím v odchodu z jejich sídla. Álvarez patří k nejviditelnějším představitelům katolíků v zemi a v minulosti několikrát vystoupil proti Ortegově vládě. Úřady také donutily několik katolických rozhlasových stanic, aby zastavily vysílání, a Nikaraguu musely opustit některé církevní organizace.

Vatikánská média o situaci ve středoamerické zemi informují. Papež František však ve svých veřejných vystoupeních zatím Nikaraguu nezmínil, což překvapilo část místních věřících a hodnostářů.

Vztahy mezi katolickou církví a vládou se zkomplikovaly v roce 2018, kdy v Nikaragui propukly masové protivládní protesty. Církev se sice snažila vystupovat jako prostředník mezi vládou a demonstranty, řada významných katolíků ale protesty přímo či nepřímo podpořila.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář