Nikaragujská policie podle advokáta zadržela biskupa kritického k vládě

Managua – Nikaragujská policie v pátek vnikla do sídla biskupství v Matagalpě, kde se v tu dobu nacházel biskup Rolando Álvarez, výrazný kritik vlády prezidenta Daniela Ortegy. Podle Pabla Cuevase, advokáta, který se angažuje v ochraně lidských práv, policie duchovního zadržela, uvedla agentura AP. Od začátku srpna policie Álvarezovi bránila opustit jeho sídlo.

Biskupství v pátek brzy ráno místního času informovalo, že policisté vnikli do budovy. Neupřesnilo ale, zda někoho zadrželi. „To, co se zjevně plánovalo, se stalo – nelegální a svévolné zadržení monsignora Álvareze,“ uvedl advokát Cuevas.

SOUVISEJÍCÍDalší zatčený kněz v Nikaragui

Álvarez se od začátku srpna nacházel v sídle biskupství s dalšími kněžími a věřícími. Policie mu bránila budovu opustit, aniž by mu oficiálně sdělila důvod. Biskup považoval opatření za domácí vězení.

Úřady již dříve uvedly, že církevního hodnostáře podezřívají z organizování násilnických skupin, vyvolávání nenávisti a pokusů o destabilizaci nikaragujského státu. Není ale jasné, zda z některých těchto činů byl Álvarez formálně obviněn.

Omezení biskupovy svobody pohybu vyvolalo velkou odezvu ve Střední Americe a solidaritu mu vyjádřilo mnoho biskupů i věřících. Tento týden skupiny nikaragujské opozice a několik desítek bývalých premiérů a prezidentů španělsky mluvících zemí vyzvaly papeže Františka, aby se k situaci v zemi vyjádřil. Hlava katolické církve to zatím neučinila, byť vatikánská média o situaci v Nikaragui informují.

Vztahy mezi katolickou církví a nikaragujskou vládou se zkomplikovaly v roce 2018, kdy v zemi propukly masové protivládní protesty. Církev se sice snažila vystupovat jako prostředník mezi vládou a demonstranty, řada významných katolíků ale protesty přímo či nepřímo podpořila. Ortegova vláda v posledních měsících tlak na katolickou církev stupňuje. Na jaře musel odjet ze země apoštolský nuncius Waldemar Sommertag, opustit Nikaraguu musely i některé církevní organizace či řády a úřady zastavily vysílání několika katolických rozhlasových stanic.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – biskup Alvaréz

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář