„Nikdo by neměl být odsouzen k trestu smrti za svou víru.“ Znepokojení nad případy rouhání v Nigérii a Pákistánu

To, že se v zemích, kde je takové jednání legální, nadále zneužívá zákonů o rouhání k zatýkání, obviňování a trestům smrti, bylo znovu odsouzeno v souvislosti s významným případem v Nigérii a zatčením dvou mladých křesťanů v Pákistánu.

Mladému nigerijskému súfijskému hudebníkovi Yahaya-Sharifovi Aminuovi hrozí smrt oběšením poté, co byl soudem odsouzen za „rouhání“ kvůli dvěma hlasovým zprávám, které poslal na WhatsApp, uvádí organizace Alliance Defending Freedom (ADF).

SOUVISEJÍCÍPákistánskému křesťanovi hrozí trest smrti na základě falešného obvinění z rouhání

„Nikdo by neměl být odsouzen k trestu smrti nebo uvržen do vězení za své pokojné projevy a přesvědčení,“ uvedl podle portálu Premier Sean Nelson, právní poradce ADF International. Organizace koordinuje výzvu 209 organizací zabývajících se lidskými právy a náboženskou svobodou k jeho okamžitému propuštění.

S podporou ADF se Sharif-Aminu odvolal k Nejvyššímu soudu Nigérie a napadá ústavnost zákonů o rouhání založených na právu šaría. Na odvolání k Nejvyššímu soudu čeká ve vězení.

V pátek soud v Láhauru nařídil, aby byli dvanáctiletý Simon Nadeem a osmnáctiletý Adil Baber uvězněni podle paragrafu 295-C pákistánského právního řádu – zákonů, které se týkají rouhání.

Policista Zahid Sohail v podání soudu uvedl, že slyšel, jak oba chlapci diskutují o tom, zda by měli pojmenovat štěně „Muhammad Alí“, a že to představuje rouhání. Rodiny obou chlapců popírají, že by psa vůbec vlastnily.

Matka jednoho z nich, Samina Nadeemová, řekla pro Pakistan Christian News, že policista „se neobtěžoval zjistit fakta, ale začal křičet a obviňovat chlapce z rouhání“.

Podle ní se v reakci na hluk shromáždil dav: „To některé z nich rozzuřilo a běželi oba chlapce zbít, ale nějakým způsobem se jim podařilo utéct a zachránit si život.“

Nasir Saíd, ředitel CLAAS-UK, organizace podporující křesťany se sídlem ve Velké Británii, říká, že tato poslední zatčení jsou součástí celé řady případů. Že v Pákistánu bylo v letošním roce obviněno z rouhání již více než 50 osob. „Lidé bohužel nadále zneužívají zákona o rouhání, aby kvůli malichernostem obviňovali jiné lidi. Téměř neváhají vzít zákon do svých rukou.“

„Nemyslím si, že by tyto dva mladé chlapce někdy napadlo, že by jejich rozhovor mohl slyšet nějaký kolemjdoucí a obvinit je z rouhání a ohrozit je na životě,“ řekl.

„Bohužel se zneužívání zákonů o rouhání stalo zcela běžným. Lidé se nikdy nezamýšlejí nad tím, jak nebezpečné mohou být důsledky,“ dodal.

Lizzie Francisová, odbornice na právní záležitosti z ADF, řekla pro Premier Christian News, že zákony o rouhání jsou běžné v muslimských zemích, které používají právní systém šaría. Ten kriminalizuje projevy, které se považují za urážlivé nebo urážející islámskou víru.

„Na světě dnes existuje 70 zemí, které mají tyto zákony. Tresty se pohybují od pokut přes odnětí svobody až po tresty smrti,“ řekla pro Premier. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář