Noc kostelů dnes otevře chrámy, kaple i modlitebny a nabídne program

Praha – Více než 1700 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí se dnes odpoledne, večer a v noci otevře věřícím i ostatní zájemcům, kteří na tato místa rádi zavítají. Tématem letošního ročníku akce Noc kostelů je křest a organizátoři chtějí reflektovat nejen jeho rituál, ale také místa, předměty, texty či tradice se křtem spojené. Jen na území Prahy bude možné vstoupit do 155 prostor a v Praze také arcibiskup Jan Graubner letošní Noc kostelů zahájí.

Stane se tak v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, který leží v Nerudově ulici na Malé Straně. Pražský arcibiskup tam v 17:45 udělí požehnání organizátorům, návštěvníkům, kteří se letošní Noci kostelů účastní, a připojí krátkou modlitbu.

SOUVISEJÍCÍVe středních Čechách se v pátek otevře při Noci kostelů přes 280 památek

K jubilejnímu 15. ročníku se na území Arcidiecéze pražské připojí 379 míst. Mezi poprvé připojenými je například kostelík sv. Petra a Pavla v Borovsku – Bernarticích, což je výjimečně přístupný prostor v ochranném pásmu přehrady Želivka. Otevírají se staré chrámy, jako je kostel v Budči, Poříčí nad Sázavou, ale také zcela nová sakrální místa, jako je chrám Krista Spasitele v Praze na Barrandově nebo modlitebna Církve bratrské v Čelákovicích.

Mezi otevřenými objekty budou i kostely po rekonstrukci, například dřevěná svatyně Československé církve evangelické v Praze Braníku nebo chrám sv. Prokopa v komplexu Sázavského kláštera. Stará Boleslav ukáže nejen zrestaurovaný kostel Panny Marie, ale i jeden z nejstarších dochovaných sakrálních objektů na území České republiky, kostelík sv. Klimenta s nově zrestaurovanými nástěnnými malbami.

Pořadatelé Noci kostelů registrují přes 6350 programových bodů, z nichž na území pražské arcidiecéze je to 1570 programů od prostého otevření kostela, přes výklad místních průvodců až po koncerty, přednášky, výstavy či programy pro děti.

Při Noci kostelů je večer a v noci možné nejen vstoupit do stovek prostor, která běžně slouží bohoslužbám, ale také potkat členy místní církevní komunity, získat informace o daném místě a životě v něm. Program zájemci najdou na webu www.nockostelu.cz. Zájemci si mohou také stáhnout aplikaci Noc kostelů, která třeba nabídne program nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. června 2023 Foto: Nockostelu.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář