Noc kostelů nabídne prohlídky, hudbu i jízdu do kostela na kole

Praha – Z 25 kostelů na více než 1300 narostl počet účastníků Noci kostelů od roku 2009, kdy se tato akce konala v Česku poprvé. Pořadatelé připravují letos programy desátého ročníku, při němž budou moci návštěvníci 25. května nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb, klášterních refektářů i rajských zahrad, nechat se v chrámových prostorách provést slovem, povznést hudbou, inspirovat ve ztišení a modlitbě či potěšit při setkání. Akce se těší velkému zájmu nejen věřících, v posledních letech přilákala až půl milionu zájemců.

Součástí programové nabídky Noci kostelů jsou koncerty klasické či moderní hudby, například varhanní, gospelové, chorální, ale i multižánrová představení; někde si mohou lidé zkusit na varhany i sami zahrát. Letos se programy při Noci kostelů inspirují stým výročím vzniku samostatného československého státu a 50. výročí událostí roku 1968.

V Brně čeká návštěvníky například jízda šaliny Noci kostelů 2018, při níž budou uvnitř s cestujícími rozmlouvat režiséři, pedagogové a herci Jiří Strach a Zdeněk Černín či biskup CČSH Juraj Doval. Ve Vranově u Brna lákají návštěvníky na komentované prohlídky lichtenštejnské hrobky nebo videomapping. Průřez celým Santiniho dílem formou 3D vizualizace bude možné zhlédnout v Herálci na Žďársku.

Brněnská diecéze připravuje podle Marie Pospíšilové také různé dílny, například v Třebíči si budou moci zájemci vyrobit koně pro patrona kostela sv. Martina, v Rajhradě u Nejsvětějšího Srdce Ježíšova zkusit práci mozaikáře, ve Vranově navštívit workshop nazvaný Malířem fresky.

V královéhradecké diecézi připravili zážitkovou hru Zachraňte Kateřinu! věnovanou světici, jejíž kult podporoval i Karel IV. V den jejího svátku 25. listopadu 1332 zvítězil v bitvě u San Felice v Itálii, vítězství přičítal její ochraně a jejím oddaným ctitelem byl pak po celý život. Na jméno sv. Kateřiny bylo v Čechách založeno šest desítek kostelů. V Hradci Králové připravili podle Pavla Jakuba Sršně z tiskového oddělení biskupství také dvě cyklotrasy s pěti a šesti zastávkami na sakrálních místech.

V litoměřické diecézi připravili dopolední programy pro školy, uvedla Kristýna Solničková z tamního biskupství. Na území diecéze patří k letošním zajímavostem kostel v Žibřidicích, který bude zpřístupněn veřejnosti poprvé po 60 letech; v Kamenickém Šenově by mělo v kostele Narození sv. Jana Křtitele zaplát 300 svíček k narozeninám, stavba letos slaví 300 let. V Liberci bude v kostele sv. Antonína Velikého unikátní výstava ostatků svatých křesťanského starověku a v kostele sv. Antonína Paduánského si budou moci zájemci prohlédnout nově vybudovanou kapli zasvěcenou stigmatizaci sv. Františka, která není běžně přístupná.

Noc kostelů je určena i pro ty, kteří stojí mimo církev či na jejím okraji, říkají organizátoři. Inspirovali se podobnou akcí, která se dlouhodobě koná v Rakousku.

 

Autor: ČTK  Foto: nockostelu.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář