Noc kostelů otevře 2. června přes 1700 kostelů

Praha – Při letošní Noci kostelů se 2. června otevře více než 1700 kostelů spravovaných křesťanskými církvemi, ale také spolky a dobrovolníky. Jen na území Prahy bude možné vstoupit do 155 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí. Na webu to uvedlo pražské arcibiskupství. Tématem letošního ročníku akce je křest a organizátoři chtějí reflektovat nejen jeho rituál, ale také místa, předměty, texty či tradice se křtem spojené.

K jubilejnímu 15. ročníku se na území Arcidiecéze pražské připojí 379 míst a z toho 13 kostelů poprvé a dalších 27 podruhé. Mezi poprvé připojenými je například kostelík sv. Petra a Pavla v Borovsku – Bernarticích, což je výjimečně přístupný prostor v ochranném pásmu přehrady Želivka. Otevírají se staré chrámy, jako je kostel v Budči, Poříčí nad Sázavou, ale také zcela nová sakrální místa, jako je chrám Krista Spasitele v Praze na Barrandově nebo modlitebna Církve bratrské v Čelákovicích.

SOUVISEJÍCÍ Noc kostelů v Královéhradeckém kraji zpřístupní více než 80 kostelů a modliteben

Mezi otevřenými objekty budou i kostely po rekonstrukci, například dřevěná svatyně Československé církve evangelické v Praze Braníku nebo chrám sv. Prokopa v komplexu Sázavského kláštera. Stará Boleslav ukáže nejen zrestaurovaný kostel Panny Marie, ale i jeden z nejstarších dochovaných sakrálních objektů na území České republiky, kostelík sv. Klimenta s nově zrestaurovanými nástěnnými malbami.

Pořadatelé Noci kostelů registrují přes 6350 programových bodů, z nichž na území pražské arcidiecéze je to 1570 programů od prostého otevření kostela, přes výklad místních průvodců až po koncerty, přednášky, výstavy či programy pro děti.

Při Noci kostelů je večer a v noci možné nejen vstoupit do stovek prostor, která běžně slouží bohoslužbám, ale také potkat členy místní církevní komunity, získat informace o daném místě a životě v něm. Program zájemci najdou na webu www.nockostelu.cz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. května 2023 Foto: Nockostelů.cz

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář