Noc kostelů v Klášteře Hradišti nad Jizerou láká i na prohlídku klášterní krypty

Klášter Hradiště nad Jizerou – V kostele Narození Panny Marie v obci Klášter Hradiště nad Jizerou se budou lidé moci při páteční Noci kostelů podívat i do klášterní krypty v sousedství kostela. Součástí programu bude také představení restaurátorských prací, které se v kostele nyní uskutečňují. ČTK to řekl farář Pavel Mach.

Církev opravuje kostel několik let po etapách, má nové krovy a střechu. „Podařilo se obnovit původní renesanční vysokou střechu, předtím tam byla provizorní ze 70. let,“ řekl Mach. Rekonstrukce zatím vyšla na 11 milionů korun. Loni se práce přesunuly do interiéru, náklady na jeho renovaci odhaduje Mach na deset milionů korun. Restaurováním prochází vnitřní renesanční výmalba z přelomu 16. a 17. století, která se z většiny dochovala. „Už je hotové jedno klenební pole, letos budeme pokračovat druhým, součástí jsou poměrně vzácné alianční znaky,“ doplnil Mach. Na opravy přispívají církvi dotace ministerstva kultury, významně přispěla i obec.

SOUVISEJÍCÍNoc kostelů otevře v olomoucké arcidiecézi na 200 objektů, více než loni

Kostel sousedí s areálem bývalého cisterciáckého kláštera, na jehož místě později vznikl pivovar. Lidem se v pátek otevře i dochovaná klášterní krypta.

Noc kostelů se letos koná v Česku popatnácté, zapojují se do ní stovky kostelů a modliteben ve všech regionech. Ve farním obvodu Mnichova Hradiště se lidem otevře 12 kostelů, například kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou, který pochází z 12. století. V loukovském kostele Nesvětější Trojice bude pro účastníky akce otevřená novogotická hrobka knížat Rohanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. května 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář