Norsko vyšetřuje střelbu v mešitě jako pokus o teroristický útok

Oslo – Sobotní střelbu v mešitě poblíž norského hlavního města Osla policie vyšetřuje jako možný teroristický útok. Řekl to na dnešní tiskové konferenci zástupce policie Rune Skjold. Při incidentu byl lehce zraněn jeden člověk, kterému se podařilo střelce přemoci, napsala BBC. Pravděpodobného pachatele policie podle tiskových agentur také podezírá, že zavraždil svou nevlastní sestru.

Policie již v sobotu dopadla pachatele, podrobnosti k útoku však nesdělila. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie. V době útoku byly podle něj v mešitě pouze tři osoby. „Vyšetřujeme to jako pokus o provedení teroristického činu,“ prohlásil dnes Skjold.

Policie o několik hodin později informovala, že v domě podezřelého nalezla mrtvou ženu, která byla příbuznou zadrženého muže. Posléze upřesnila, že šlo o sedmnáctiletou nevlastní sestru předpokládaného útočníka z mešity, kterého podezírá z jejího zabití.

Mluvčí policie v Oslu popsal podezřelého jako Nora ve věku mezi 20 až 30 lety a dodal, že ho policie znala již před incidentem. Podle Skjolda šířil na internetu extremistický obsah. Neoznačil ho však za osobu s „kriminálním pozadím“. Zdá se, že jednal sám. Při nočním výslechu odmítl vypovídat. Jeho obhájkyně Unni Friesová agentuře AFP řekla pouze to, že bude potřebovat mnohem více času, aby prostudovala spis a pohovořila si s klientem.

Podezřelý údajně před útokem zanechal na internetovém fóru poselství zmiňující „válku ras“ a vyjadřující obdiv k pachateli březnového útoku na mešity na Novém Zélandu s 51 oběťmi na životech. Dosud se však nepodařilo s jistotou ověřit pravost tohoto příspěvku, ani s jistotou určit, kdo byl autorem, dodala AFP.

Mešita u Osla již dříve, v reakci na střelbu ve dvou mešitách na Novém Zélandu, zavedla zvláštní bezpečnostní opatření.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 10. srpna 2019  Foto: Google Maps

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář