Norský Barnevernet odebral rodičům tři americké děti

Oslo – Americká matka, který nyní žije v Norsku, žádá o vrácení svých tří dětí s americkým občanstvím, poté, co jí byly v květnu odebrány. Stalo se to necelý rok po jejich přestěhování do skandinávské země z Atlanty v USA.

Americká občanka Natalja Shutakova promluvila měsíc poté, co jí norská kontroverzní agentura na ochranu dětí Barnevernet odebrala děti ve věku sedm až jedenáct let. Brigita (11), Nikita (9) a Elizabeth (7) byly umístěny do pěstounské péče. Rodičům nebylo několik týdnů umožněno se s dětmi vidět a dosud mají jen omezené právo je navštěvovat.

Shutakova říká, že spolu s manželem, litevským občanem, byli obvinění ze zneužívání dětí, což jednoznačně odmítají. Shutakova o svém trápení asi měsíc mlčela, vysvětluje to tím, že by mohla jít na dva roky do vězení, kdyby před 11. červnem 2019 o případu mluvila veřejně.

V nedávném rozhovoru s Björnem Korfem, zakladatelem rakouské skupiny Step Up 4 Children’s Rights Shutakova popisuje, že děti jim byly odebrány z domova v pondělí večer po víkendu, kdy oslavovali narozeniny nejstarší dcery. Během víkendu rodiče darovali dceři mobil.

„Když během víkendu zlobila, rozhodli jsme se mobil jí z výchovných důvodů vzít. Hodně jí to rozzlobilo,“ vysvětluje.

V pondělí dostala od učitelky zprávu, že Brigita je bez oběda a má hlad. Shutakova Korfovi řekla, že vždycky měla krabičku plnou jídla, hned šla do školy zjistit, jak to, že nemá co jíst.

Učitelka Shutakové řekla, že to nebylo poprvé, kdy Brigita nemá nic k jídlu. Matku to šokovalo, protože děti posílá vždy s plnými krabičkami jídla.

Podle Shutakové Brigita už v minulosti lhala a je přesvědčena, že dcera lhala i v tomto případě. „Schovávala oběd v tašce,“ proto nejedla.

„Tehdy 20. května si také postěžovala, že jí rodiče během víkendu vzali mobil. V pátek byla celá šťastná, v pondělí smutná, a to upoutalo učitelčinu pozornost.

V pondělí v devět večer se před domem objevila tři policejní auta, děti už spaly. Celou rodinu vzali na policii a drželi ji tam 24 hodin,“ popisovala.

„Byl to nejhorší zážitek v životě, nikdy jsem neměla problém se zákonem. Bylo hrozné, když jsem se dostala do vězení za něco, co jsem neudělala.“

Panu Korfovi řekla, že spolu s manželem byli obviněni ze zneužívání dětí. „Potom nás vyslýchala policie. Hrůza. Kvůli tomu jsme do Norska nejeli!“

„Minulý pátek jsme se setkali se všemi třemi dětmi. Nejstarší dcera litovala toho, co řekla, vůbec to tak nemyslela. Všeho moc lituje. Plakala a prosila i pracovnici Barnevernetu, aby nám dali pokoj. Pracovnice byla i u toho, když naše dcera s pláčem říkala, že udělala největší chybu v životě.“

Podle Shutakove bude o tom, zda děti budou rodině vráceny, nebo ne, rozhodovat soud. První soudní stání se konalo 6. června, následující den bylo rozhodnuto, že pro děti je nejlepší zůstat v pěstounské péči. Právník jejich rodiny podal odvolání.

Rodiče nemohli děti vidět téměř celý měsíc, dokonce nesměli nejmladší dceři poslat ani dárek k narozeninám. Dnes jim byly umožněny návštěvy v rozsahu dvě hodiny týdně, a to na místě, které vybere Barnevernet. Návštěvy se uskutečňují v malé místnosti za přítomnosti pracovníka Barnevernetu a tlumočníka, protože děti mluví anglicky i rusky.

„Děti si stěžovaly, že skoro vůbec nedostávají jíst něco teplého. Devítiletý syn říká, že musí jíst jenom chleba, chleba a chleba, samý suchý chleba. A já jsem jim denně vařila teplá jídla,“ sdělila Shutakova.

Shutakova požádala o pomoc americké velvyslanectví v Oslu. To je však odkázalo na to, aby spolupracovali s Barnevernetem a svými právníky.

 

Překlad: Jan Vopalecký Zdroj: The Christian Post Foto: Natalja Shutakova a Zigintas Aleksandravicius se svými třemi dětmi během červnového dozorovaného setkání v Norsku.

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář