Křesťan dnes

Nová kniha mapuje pronásledování křesťanů

 

Kdo zabíjí křesťany? Proč je dnes křesťanství náboženstvím, které je nejvíce nenáviděné na celé planetě? To jsou některé otázky, které si ve své nové knize s názvem „Pronásledováni“ klade italský investigativní novinář Nello Scavo. Publikace, která vyšla v nakladatelství Piemme, přináší průzkum redaktora deníku L’Avvenire o místech, kde jsou křesťané oběťmi pronásledování a ponižování. Jde o strašnou realitu, často ignorovanou velkými médii přesto, že z násilností spáchaných proti nějakému náboženství je 75% právě proti křesťanům. Více už o knize samotný autor Nello Scavo:

„Existují země, kde nemají křesťané dovoleno studovat, v jiných zase mají velmi podřadné pracovní podmínky. Pak tu máme nedávné události; myslím zejména na situaci v Sýrii, kde desetitisíce křesťanů doslova otročí v pracovních táborech v Turecku. Setkal jsem se také s malými dětmi od osmi do dvanácti let, které dělají otrockou práci v některých tureckých krejčovských dílnách, kde paradoxně vyrábějí maskovací kombinézy pro vojáky z ISIS, kteří jsou zodpovědní za postupné zmizení křesťanů z těch území“.

Kniha italského novináře Nella Scavi je unikátní zejména v tom, že má široký záběr a přináší případy pronásledování a vykořisťování křesťanů počínaje Blízkým východem až po Latinskou Ameriku.

„Ano, dokonce i v Evropě! Je třeba říci jednu věc: někdy jsou křesťané používání jako trofej ve válce mezi islamistickými skupinami. Existuje několik situací, ve kterých šiitsky a sunnitské frakce soupeří o prostor moci a způsob, jakým dokáží, že jsou silnější, je zabíjení křesťanů. Tedy, čím více křesťanů zabiješ, tím víc dokážeš, že si silnější‘. To je jen jeden příklad. Jiný příklad je v Evropě. Sledoval jsem stovky kilometrů dlouhou cestu některých skupin syrských křesťanů, kteří se snažili přes Balkán dostat do Evropy, aby se pokusili vybudovat lepší život, aby přežili, zatímco pokračují boje v Sýrii. Tito křesťané byli neustále odmítáni; myslím na křesťanské země, jakou je Maďarsko, kde postavili zeď. Tito lidé si nevěděli vysvětlit, jak je možné, že křesťanské země odmítali jiné křesťany pocházející z oblastí války“.

Kniha Pronásledováni vznikla v průběhu tří let, během nichž italský novinář cestoval z Asie do Afriky, až po Jižní Ameriku, přičemž posbíral děsivé svědectví o pronásledování křesťanů. Mezi nimi jsou i děti a ženy.

„To, co se děje na Blízkém východě je skutečně neuvěřitelné. Sklizené svědectví vyrážejí dech. Je třeba říci, že v jisté části muslimské kultury těch islamizovaných zemí existuje úplné pohrdání osobou ženy. Křesťanské ženy nemají v tomto smyslu žádné právo na normální život. Dokonce jsem našel dokumenty o některých muslimských soudech, které nařídily zotročení křesťanských žen. Došlo to až do takového bodu, že jeden Mudžáhid (muslim angažovaný a bojující v džihádu, pozn. red.) se, zamiloval do vdané křesťanské ženy. Zabil jejího manžela pod záminkou boje ve válce a hned na to se zmocnil ženy téměř jako by byla válečná trofej a přirozeně poté, co ji zneužil, ji dal na prodej na trh otroků, který se koná každý týden „.

Pronásledování dnešních křesťanů odsoudil i papež František. Podle jeho slov se děje „za hanebného mlčení mnoha“. Kniha Nella Scavi odkrývá závoj nejen o krutém pronásledování křesťanů, ale také přibližuje hrdinské svědectví mnoha novodobých mučedníků:

„Doufám, že budu schopen také přinést příběhy o naději, protože v rámci těchto příběhů jsou i reportáže, zprávy o množství křesťanů, kteří našli u mnoha muslimů pomoc při útěku nebo při ukrývání se ve válečných oblastech nebo o těch křesťanech, kteří odmítli akceptovat logiku konfrontace a navzdory všemu se snaží vydat svědectví o křesťanství, které je radikálně spojené s evangeliem. Všude tam, kde jsou snahy o vypuzení křesťanských komunit, tyto se znovu rozrostou a stávají se silnějšími než dříve“.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Pixabay

Exit mobile version