Nová křížová cesta v Brně odkazuje na osudy a činy osobností včetně Kundery

Brno – Nová křížová cesta v oknech chrámu v Brně-Lesné spojuje motivy z posledních chvil Ježíše Krista s osudem intelektuálů, umělců a kněží v době komunistické totality. Hned první zastavení, „Ježíš udán a odsouzen“, odkazuje k Milanu Kunderovi. Pozdější slavný literát údajně v roce 1950 jako vysokoškolský student udal člověka, jenž kvůli tomu skončil ve vězení. Kundera informaci popřel jako lživou. Další zastavení připomínají osudy básníků Ivana Blatného a Jana Zahradníčka nebo kněží perzekvovaných komunisty.

Křížová cesta je umístěná v oknech chrámu, má podobu výrazně barevných skleněných tavenic, kde stylizovanou postavu Krista doplňují další motivy, jména a citáty konkrétních osobností. Autorka návrhu Hana Jakrlová tak zkombinovala materiálové možnosti skla a fotografie.

SOUVISEJÍCÍMeeting Brno otevírá prostor pro dialog mezi kulturami i náboženstvími

„Postava Ježíše má předlohu ve fotografickém zachycení konkrétního, mně blízkého žijícího člověka. Koncept propojení Křížové cesty s bojem za svobodu a s osobnostmi z nedávné doby jsem zvolila i proto, že naše společnost potřebuje svobodně a kriticky smýšlející mladou generaci, znalou vlastní historie,“ popsala Jakrlová.

„Tématem kostela na Lesné je světlo. Jednak odražené z horního duhového prosvětlovacího prstence, nově pak skrze barevné tavenice Křížové cesty. Světlo proniká do interiéru skrz všechna skla a vytváří podmanivou světelnou atmosféru,“ popsal architekt Marek Štěpán, jenž je autorem návrhu oceňované novostavby, vybudované uprostřed sídliště Lesná.

Kostel je zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě Kafkové, rodačce z nedalekých Husovic, řeholnici, kterou popravili nacisté v roce 1943. Její jméno je spjaté s posledním, čtrnáctým zastavením nové křížové cesty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – Brno

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář