Nové brněnské nádraží bude mít i duchovní prostor

Brno – Plánované brněnské nádraží v odsunuté poloze u řeky by mělo mít svůj duchovní prostor. Jeho podobu budou navrhovat architekti v rámci soutěže na podobu nového nádraží. Novinářům to v pondělí řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj má být vytvoření duchovního prostoru inspirováno Královskou kaplí, která byla od 13. století na Dominikánském náměstí a počátkem 20. století byla zbourána. Vítěze soutěže na nádraží včetně duchovního prostoru porota vybere příští rok v červnu. Soutěž začala na konci srpna, zájemci se mohou hlásit do pátku.

Podle Hladíka duchovní prostor doplní ústřední halu nádraží. „Podobně jako na světových letištích nebo dopravních terminálech, jako například v nedalekém nádraží ve Vídni, bude pro cestující vyhrazeno místo, kde budou moct trávit čas v tichosti se svými myšlenkami nebo duchovním způsobem,“ uvedl Hladík.

Prostor bude inspirovaný Královskou kaplí, která vznikla za Václava II. v roce 1297 na nároží ulice Veselé a tehdejšího Rybného trhu, dnešního Dominikánského náměstí. „Cenná gotická kaple byla zbořena v roce 1908 přes protesty mnoha odborníků i nesouhlas vídeňského památkového ústavu. Nejcennější architektonické prvky ale byly zachovány a nachází se na různých místech v Brně nebo depozitáři muzea,“ uvedl Hladík. Podle něj by architekti mohli prvky ve svých návrzích využít.

Nové nádraží bude stát u řeky na místě současného dolního nádraží. O poloze nádraží rozhodli v roce 2018 zastupitelé města i kraje. Nádraží bude stát odhadem několik desítek miliard korun. Město zároveň usiluje i o vznik takzvaného severojižního kolejového diametru, tedy podzemní železnice podobné metru, která by z nového nádraží odvážela lidi městskou hromadnou dopravou. Současná městská hromadná doprava nad zemí je totiž podle města na hranici své kapacity.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – Brno

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář