Křesťan dnes

Nové varhany v Tismicích na Kolínsku vznikly podle návrhu akademického malíře

Tismice – V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích na Kolínsku před Velikonocemi poprvé na koncertě zazní nové varhany. Netradiční vzhled s mírně šikmými píšťalami v přední části mají díky návrhu akademického malíře. Farnost Český Brod, která kostel v Tismicích spravuje, nechala nové varhany za 2,7 milionu korun postavit v olomoucké dílně Dlabal-Mettler. Na jejich výrobu přispěla nizozemská nadace, část darovala obec a lidé. ČTK to řekl správce farnosti Martin Sklenář.

„Staré varhany už byly ve špatném stavu, opravu organolog vyhodnotil jako velmi nákladnou a zbytečnou, šlo o varhany, které neměly historickou a kulturní cenu, proto jsme se rozhodli pro zcela nové,“ řekl Sklenář. Farnost se pro nákup nástroje rozhodla i díky příslibu finančního příspěvku od nadace. „Loni na podzim se k nám převezly a začaly se stavět, na bohoslužbách už se na ně hraje, ale před Velikonocemi zazní poprvé na koncertě,“ doplnil Sklenář.

Na výrobě jednomanuálového nástroje pracovali varhanáři zhruba dva roky, vznikly podle návrhu akademického malíře a varhaníka Petra Štěpána. „Píšťaly nejsou klasicky rovné, ale trochu našikmo, jakoby roztančené a zpívající, plánujeme nechat je později i barevně natřít, měly by tvořit obraz,“ doplnil Sklenář.

„Nejprve to byl sen jedné místní farnice, ale postupně se to povedlo převést ve skutečnost,“ uvedla starostka obce Martina Zdražilová. Místní podle ní vnímají kostel jako důležité obecní místo. „S farností úzce spolupracujeme, lidé ví, že to je i naše památka, staráme se o prostranství kolem kostela, v minulosti už obec přispěla i na opravu sousoší na kostele,“ řekla ČTK. Na nové varhany obec darovala 400.000 korun.

Tismická románská bazilika z poloviny 12. století patří k nejvýznamnějším památkám ve střední Evropě. Trojlodní neomítnutá stavba z pískovcových kvádrů se dodnes dochovala téměř v původním stavu.

První koncert, kde nové varhany zazní, chystá farnost a obec Tismice na 1. dubna v 19:00.

Autor: ČTK Datum: 10. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích

Exit mobile version