Novokněz Livinus z Nigérie žil jen 23 dní od svého svěcení. Zanechal svědectví o hodnotě kněžství

V Římě zemřel v pátek 23. dubna novokněz, který kvůli závažné nemoci požádal papeže o povolení k předčasnému vysvěcení. 31letý Nigerijec P. Livinus z řeholního společenství Mater Dei byl vysvěcen na Zelený čtvrtek. Jeho svědectví o hodnotě daru kněžství má sílu, přestože byl knězem jen 23 dní.

Livinus Esomchi Nnamani vstoupil do řehole Mater Dei v nigerijském městě Owerri před deseti lety. Po prvních řeholních slibech mu byla diagnostikována leukémie. To ho však nezastavilo v jeho formaci, kvůli které v roce 2019 přijel do Říma.

Poslední měsíce strávil Livinus v nemocničním zařízení. I přes svůj zhoršující se zdravotní stav, se rozhodl požádat papeže o povolení k předčasnému vysvěcení. Papež František s odpovědí neotálel a již druhý den, na Zelený čtvrtek 1. dubna, mohl být vysvěcen na kněze. 

V nemocnici byli na jednoduchém obřadu přítomni jen někteří řeholní spolubratři a zdravotnický personál, svěcení vedl římský pomocný biskup Daniele Libanori SJ, který otci Liviniovi pomohl doručit jeho žádost Svatému otci. Při obřadu pomazal novokněze křižmem, kterou si právě přinesl ze mše Missa chrismatis z Vatikánské baziliky.

Ode dne svého vysvěcení slavil P. Livinus eucharistii každý den ze svého lůžka, s výjimkou předposledního dne, kdy mu to už nemoc nedovolila. Svou oběť vynucenou nemocí spojoval neustále s obětí Krista, jak mu to při svěcení radil biskup Libanori. Po pohřbu, který se v Římě uskuteční dnes 26. dubna, budou pozůstatky P. Livinusa převezeny do rodné Nigérie.

Autor: cirkev.cz Datum: 26, dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář