Nový apoštolský nuncius přiletí do Česka 1. července

Praha – Nový apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo přiletí do České republiky v pátek 1. července. Zúčastní se tedy slavnostního uvedení nového pražského arcibiskupa Jana Graubnera do úřadu, které se bude konat 2. července. ČTK to sdělila mluvčí České biskupské konference (ČBK) Monika Klimentová. Další kroky nuncia, který v Česku zastupuje Vatikán, budou směřovat na Velehrad, kde se zúčastní 4. a 5. července Dnů lidí dobré vůle i následného plenárního zasedání ČBK.

Arcibiskupa Okola, který se narodil v severonigerijském státě Kano, jmenoval nunciem v Česku papež František 1. května. Pětašedesátiletý Okolo na této pozici vystřídá Charlese Daniela Balva, kterého papež počátkem roku jmenoval zástupcem Svatého stolce v Austrálii.

SOUVISEJÍCÍ Novým apoštolským nunciem v ČR se stal arcibiskup Okolo z Nigérie, jmenoval ho papež

Okolo do diplomatických služeb Vatikánu vstoupil v roce 1990 a postupně působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku a Austrálii a rovněž v Česku. V roce 2008 byl jmenován apoštolským nunciem ve Středoafrické republice a Čadu, o pět let později v Dominikánské republice a apoštolským delegátem v Portoriku. Od května 2017 do současnosti byl Okolo apoštolským nunciem v Irsku, uvedla ČBK.

Předchůdce nového apoštolského nuncia v ČR Balvo byl ve funkci od roku 2018, letos v lednu byl rozhodnutím papeže přesunut do Austrálie. Podle odborníků to tehdy moha být známka toho, že již je vybrán nový pražský arcibiskup. Nuncius se na výběru arcibiskupa podílí. Vatikán jméno nového pražského arcibiskupa oznámil 13. května. Kardinála Dominika Duku, který ve své funkci přesluhoval několik let, nahradí dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. června 2022 Foto: screenshot – arcibiskup Okolo

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář