Nový brněnský biskup Konzbul sází na humor a má také technické vzdělání

Brno (ČTK) – Charakteristickým rysem nového brněnského biskupa Pavla Konzbula je podle spolupracovníků smysl pro humor. I proto jeho jmenování připadlo na čtvrtek, tedy svátek Filipa Neriho, italského kněze přezdívaného „veselý svatý“. „Je pro mě velkým vzorem,“ řekl dnes ČTK Konzbul.

Životopisci o Filipu Nerim říkají, že jeho humor byl laskavý, žádná jedovatá satira, čehož se drží i Konzbul. „Doufám, že i když budou těžké situace, že ten můj humor nebude černý,“ uvedl biskup, který je také aktivní na sociálních sítích.

„Ten pocit, když je nový biskup vtipnější než vy… Za mě fakt dobrý,“ reagoval dnes na twitteru na Konzbulovo jmenování jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), jenž vystupoval jako stand-up komik.

Ani Konzbulova životní zkušenost a profesní dráha není typicky kněžská. Vystudoval nejprve elektrotechnologii a pracoval jako výzkumník v Akademii věd ČR. Až později absolvoval teologickou fakultu a přijal kněžské svěcení. „Prostě jsem se rozhodl později – a nelituji toho,“ uvedl.

„Hodně mi to pomohlo v tom, že jsem chodil řadu let do práce s lidmi, kteří byli věřící i nevěřící, ateisté, musel jsem s nimi spolupracovat, stejně jako oni se mnou jako s věřícím. Hlavně mi to pomohlo v tom, že technická profese učí člověka prakticky myslet. A to se hodí ve všech oborech. Pokud tedy člověk není třeba básníkem,“ řekl Konzbul.

Na brněnském biskupském stolci nahradí Vojtěcha Cikrleho, který stál v čele diecéze od roku 1990. Kanonicky si funkci předají 29. června v den patronů katedrály i diecéze, svatých Petra a Pavla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – biskup Konzbul

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář