Nový polský zákon zakazuje zmínky o podílu Poláků na holocaustu. Izrael protestuje

VARŠAVA/JERUZALÉM – Den před mezinárodním dnem připomínky obětí holocaustu, v pátek 26. ledna, schválil polský parlament kontroverzní návrh zákona, který zakazuje hovořit o účasti „polského národa“ na zločinech spáchaných během holocaustu.

Proti zákonu se okamžitě zvedla v Izraeli vlna hlasů, odsoudil ho prezident Reuven Rivlin i premiér Benjamin Netanjahu, který vyzval izraelského velvyslance ve Varšavě, aby si vyžádal setkání s polským premiérem a navrhovaný zákon s ním projednal. K protestům se přidal dokonce i arabský poslanec Knesetu Ahmad Tibi (Sjednocená arabská kandidátka) a Jair Lapid, předseda strany Ješ atid, se dokonce kvůli zákonu pustil do slovní přestřelky s polským velvyslanectvím na Twitteru. Zákon kritizovali také badatelé z památníku Jad va-šem v Jeruzalémě, i když uznali oprávněnost požadavku Poláků, že se nemá užívat označení „polské tábory smrti“.

Už v sobotu (27.1.) se vyjádřil k nové polské legislativě premiér Netanjahu, a to ostrými slovy: „Celý ten zákon je neopodstatněný. Stavím se ostře proti němu. Historii nelze měnit a popírání holocaustu je zakázáno. Řekl jsem izraelskému velvyslanectví v Polsku, aby se setkali s polským premiérem a vyslovili můj rozhodný nesouhlas s tímto zákonem,“ řekl Netanjahu, který kromě vlády stojí také v čele rezortu ministerstva zahraničí. To si také nechalo předvolat na kobereček polského zástupce velvyslance.

Reklama

 

Proti zákonu se vyslovil také prezident Reuven Rivlin, který v této souvislosti uvedl, že „na Mezinárodní den památky obětí holocaustu jsme více než kdy jindy konfrontování s povinností připomínat si své bratry a sestry, kteří byli zavražděni“.

Ostrá byla výměna názorů proběhla i na Twitteru mezi izraelským poslancem a předsedou strany Ješ atid Jairem Lapidem a polským velvyslanectvím v Izraeli. Lapid nejprve na svůj Twitter napsal: „Naprosto odsuzuji nový polský zákon, který se snaží popírat polský podíl na zločinech holocaustu. Jeho strůjci byli Němci, ale statisíce Židů zemřely, aniž by se setkaly s jediným německým vojákem.“ Tím rozpoutal debatu, která postupně gradovala. Když později Lapid napsal: „Polské tábory smrti existovaly a žádný zákon na tom nic nezmění,“ reagovala polská ambasáda promptně: „Vaše neudržitelná tvrzení jen dokazují, jak je vzdělání o holocaustu nedostatečné dokonce i zde v Izraeli.“

Jair Lapid na to odpověděl rozhořčeným tweetem: „Jsem synem přeživšího holocaust. Moje babička byla zavražděna v Polsku, vrahy byli Němci a Poláci. Nepotřebuji od vás žádné školení o holocaustu. My se tu musíme každý den vypořádávat ve své kolektivní paměti s následky minulosti. Vaše velvyslanectví by mělo nabídnout okamžitou omluvu.“ Namísto omluvy však z ambasádního Twitteru zaznělo: „Jak se to týká skutečnosti, že tábory smrti za druhé světové války patřily nacistickým Němcům, nikoli Polákům (o což nám jde)? Nestydatost.“

 

Zdroj: ztis.cz   Foto:  © CC-Roland Geider (Ogre) / Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář