Novým generálním vikářem plzeňské diecéze bude chebský farář Petr Hruška

Plzeň – Novým generálním vikářem plzeňské diecéze se od 1. června stane chebský farář a okrskový chebský vikář Petr Hruška. Na svých stránkách o tom informovalo plzeňské biskupství. Hruška nahradí dosavadního generálního vikáře Jakuba Holíka, který požádal o uvolnění z funkce i o propuštění z kněžské služby kvůli partnerskému vztahu, který navázal.

„Generální vikář je mým nejbližším spolupracovníkem. Je nezbytné, aby to byl člověk organizačně schopný a odolný vůči zátěži, která s touto funkcí souvisí,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub. Hruška podle něj obě kritéria splňuje, nabízí i téměř třicetiletou pastorační zkušenost z diecéze a osobní poctivost.

SOUVISEJÍCÍ Kvůli partnerskému vztahu odchází z funkce generálního vikáře kněz Jakub Holík

Petr Hruška je synem politického vězně komunistického režimu, zakladatele plzeňské Meditační zahrady a držitele několika ocenění Luboše Hrušky a jeho ženy Ludmily. Po kněžském vysvěcení v roce 1995 působil jako člen společné duchovní správy v Klatovech, následujících pět let jako administrátor farnosti Chodov, kde spoluzakládal romský klub Khamoro. Nyní 18. rokem působí ve farnosti Cheb, kde mimo jiné spolu s dalšími přáteli založil mobilní Hospic Sv. Jiří.

Předchozí generální vikář diecéze Holík na konci dubna požádal biskupa Holuba o uvolnění ze služby generálního vikáře plzeňské diecéze a svého diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho v Brně o propuštění z kněžské služby. „Důvodem je delší kněžská krize spojená s navázáním partnerského vztahu, což mu brání dále pokračovat v pravdivém kněžském životě,“ uvedlo na stránkách biskupství. Po domluvě obou biskupů byl uvolněn ze služby generálního vikáře k 1. květnu a nebude dále vykonávat kněžskou službu. Až do dalšího rozhodnutí bude vykonávat funkci výkonného ředitele kurie. Během letních měsíců také předá úřad generálního vikáře diecéze svému nástupci Hruškovi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. května 2022 Foto: bip.cz – Petr Hruška

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář