NY Times k synodu o Amazonii: Jen ne ženy!

V mnoha ohledech je překvapivé, že biskupové učinili toto rozhodnutí. Dovolení, aby se ženatý muž stal knězem, porušuje několik dlouhotrvajících pravidel, píše v ohlédnutí za synodou o Amazonii NY Times.

Hlasovali pro i přes obrovský význam cudnosti pro katolickou církev a starou myšlenku, že sexuální aktivita je znečišťující záležitostí, kterou nelze připustit do blízkosti svatého rituálu mše.

Pro změny hlasovali oddaní duchovní navzdory dlouhodobému strachu, že manželství a rodinný život kněží vede k vážným střetům zájmů. Podle NY Times, existuje legenda, že slovo „nepotismus“ bylo vynalezeno na počest synovců papežů, kteří získali více, než si zasloužili, díky svým mocným strýcům (termín synovci můžeme někdy považovat za eufemismus pro syny). Kvůli potenciálním střetům zájmů, které s sebou nese vliv rodiny, se proto katolické úřady staly ženatým nedostupné.

Jen ne ženy

Synoda odhlasovala službu ženatých kněží, ale svěcení žen, i těch v celibátu, by již bylo za hranou. Papež František sám uznal, že by mohlo existovat to, co profesor teologie Gary Macy nazval „skrytou historií“, ve které ženy měly větší roli ve službě Bohu, než v současné době přijímá katolická církev, píše dále NY Times.

Řešení, které by umožňovalo vysvěcení žen, nebyla nikdy na stole. Místo toho získali povolení k svěcení muži narození mimo manželství, muži usvědčení ze závažných zločinů a muži, kteří nesplňovali věkové požadavky nebo dostatečné vzdělání, tvrdí dále NY Times.

Ve skutečnosti se katolická církev často ukázala ochotná se přizpůsobovat situaci širokou škálou kritérií. Když se křesťanství rozšířilo na Ameriku, Afriku a východ, bylo umožněno, aby byli domorodí muži vysvěceni ze kněze, navzdory značným a rostoucím rasovým předsudkům.

Jen žádné ženy!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 4. října 2019  Foto: CC Search – ilustrační foto 

Tags: ,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář