O Saddlebacku se rozhodne tento týden. Warren nesouhlasí v doktríně církve pouze s jedním slovem: muži 

Před výročním shromážděním Jižních baptistů, které se koná tento měsíc v New Orleans, zakladatel sboru Saddleback Rick Warren zdůraznil, že souhlasí se všemi názory této denominace – s výjimkou jejího postoje k ženám v pozici pastora. 

„Ústava SBC byla změněna v roce 2015 po 170 letech baptistické spolupráce. Nyní se sbory musí ztotožnit s naším vyznáním. Naše doktrína obsahuje 4 032 slov. Nesouhlasíme pouze s jedním slovem: muži. Shodujeme se na 99,9999999999 %! “ napsal podle Christian Post v neděli Warren na Twitteru. 

SOUVISEJÍCÍWarren: Musíme být k sobě upřímní a přiznat si, že SBC je v krizi 

„Já si tyhle věci nevymýšlím,“ dodal v pondělí. „Toto je historie SBC: Po 80 LETECH růstu bez jakéhokoli Vyznání víry rostli jižní baptisté dalších 90 let s Vyznáním ‚konsensuálního názoru‘, které nikdy nebylo použito k vyloučení sboru. Byla to ‚příručka pro výklad‘ … Zakladatelé nikdy nezamýšleli, aby naše denominační shromáždění bylo definováno nebo sjednoceno uměle vytvořenou kompilací doktrinálních prohlášení. Stačila jim k tomu samotná Bible.“

Warrenův tweet přichází těsně předtím, než má tento týden vystoupit před tisíci delegáty na jejich výročním shromáždění, které se koná v New Orleans ve státě Louisiana, a odvolat se proti rozhodnutí SBC přerušit styky se sborem Saddleback kvůli tomu, že „sbor má nadále vyučující pastorku působící v úřadu pastora“.

Tento krok přišel poté, co pastor Andy Wood, který v Saddlebacku vystřídal odcházejícího Warrena, uvedl v říjnu 2022 ve svém životopise na webových stránkách prominentní kalifornské megacírkve svou manželku Stacie jako „pastorku“. A 7. května byla Katie Edwardsová, jedna ze tří žen v roce 2021 ordinovaných v Saddlebacku, jmenována do pozice pastorky kampusu Lake Forest.

Saddleback, který Warren založil v roce 1980, se stal druhým největším baptistickým sborem v USA s 57 000 členy a založil řadu sborů v USA a čtyři sbory v zámoří. 

Od doby, kdy Warren před rokem odešel z čela Saddlebacku, otevřeně hovoří o tom, jak se v průběhu let změnily jeho názory na roli žen v církvi, což často vyvolává kritiku ze strany konzervativnějších vedoucích představitelů SBC. 

Portál Christian Post připomíná, že denominace se drží přesvědčení, že úřad pastora je omezen pouze na muže. 

Začátkem tohoto měsíce Warren spustil webové stránky, na kterých se zabývá tím, co považuje za problémy v SBC, a uvádí argumenty ve prospěch žen v pozici pastora.

Ve svém prvním videu Warren uvedl, že po třech letech studia Písma změnil své názory a nyní věří, že ženy mohou sloužit v jakékoli roli v církvi, včetně služby pastora. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. června 2023 Foto: screenshot – Rick Warren

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář