O zápasu za konzervativní teologii v anglikánské církvi

David Short je jednašedesátiletý anglikánský kněz čtvrté generace, narozený v Africe, kde jeho rodiče byli misionáři. Dokonce i jeho otec se také narodil v Africe jako syn misionářů. Pro portál The Gospel Coalition vypráví o zápasu za konzervativní hodnoty v anglikánské církvi.

Po odchodu z Afriky našel své místo v anglikánské komunitě v australském Sydney. Po studiu teologie na americké univerzitě byl vysvěcen. Short miloval Ježíše, milovalreformovanou teologii, miloval anglikánství. A pak dostal nabídku práce duchovního v Kanadě a všechno se změnilo.

„Nikdy jsem se nesetkal s liberálními anglikány, dokud jsem nepřišel do Vancouveru,“ řekl pro TGC. „Byl jsem vtažen do nejpodivnější nefunkční liberální diecéze,“ dodal.

V roce 2002, kdy jeho regionální synoda hlasovala, aby povolila biskupu požehnat sňatek osob stejného pohlaví, Short vstal a vyšel z místnosti, stejně tak lídři z půl tuctu dalších kostelů.

Pastoři věděli, že musí vytvořit vlastní organizaci. To se nezdálo těžké. Většina globální anglikánské církve se stále drží evangelia, domníval se Short.

„Myslel jsem, že to bude trvat 10 týdnů,“ řekl Short. Trvalo to nakonec deset let. Deset let obvinění a schůzek a soudních sporů. Deset let stresu a strachu a hněvu. Téměř všechny sbory ztratily své budovy a peníze. Pastoři měli potíže se spánkem a někteří téměř ztratili rozum.

„Ptali jsme se všech nejmoudřejších lidí, které jsem znal – všech nejchytřejších teologů,“ řekl Short. „Nikdo neměl ponětí, co dělat. A tak jsme šli krok za krokem.“

Letos v červnu oslaví anglikánská církev v Severní Americe – složená z konzervativních anglikánů, především ve Spojených státech a Kanadě – své 10. výročí. Skupina má 135 000 členů ve více než 1000 kostelů a je v „plném společenství“ se světovou skupinou konzervativních anglikánů s názvem (GAFCON).

„Všechno to stálo za to,“ řekl anglikánský kněz George Sinclair z Ottawy k situaci v anglikánské církvi a uvedl: „I kdyby sbor ztratil členy, nebylo by to znamení, že jsme udělali chybu,“ řekl. „Protože Bible je v této věci jasná. Musíte se na tom postavit – bez očekávání, jak nám Bůh požehná kvůli naší věrnosti. “

V roce 1967 měla denominace v Kanadě 1,2 milionu členů. V roce 1997 to bylo 717000 a v roce 2007 pokleslo na 546000. Někteří dnes odhadují pokles o 13000 členů za rok.

V roce 1999 napsal americký biskup John Shelby Spong, proč se křesťanství musí změnit nebo zemřít ve snaze „formulovat křesťanství pro postmoderní věk“. Tvrdí, že narození z Marie panny, vzkříšení a biblická neomylnost, „již dávno byly napadeny a odhozeny vědou a filozofií.“

Byl to pokus zastavit krvácení a mnozí s ním souhlasili. Short vzpomíná na shromáždění synody, kde „zpíváme hymny z hinduistických textů, modlíme se k bohu mnoha tváří “ a každoročně podporujeme dialog ženské spirituality, který učil ženy, jak kontrolovat duchy.“

Ale ne všichni anglikáni věřili, že křesťanství se musí změnit, aby zůstalo naživu. V roce 1994, malá koalice pastorů schválila Montrealskou deklaraci, která potvrdila víru v panenské narození, autoritu Bible, a manželství mezi jedním mužem a jednou ženou. Signatáři se stali místem, kde se konzervativní anglikánští pastoři mohli sjednotit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikipedie – Anglikánská církev v Kanadě

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář