Obětí útoku v Istanbulu byl muslim, který často chodil na katolickou mši

Jedinou obětí nedělního útoku na katolický kostel v Istanbulu se podle příbuzných stal muslim, který se pravidelně účastnil mše.

Dvaapadesátiletý Turek Tuncer Murat Cihan byl zabit, když 28. ledna během mše v kostele sv. Marie v istanbulské čtvrti Sariyer zahájili dva ozbrojenci palbu.

SOUVISEJÍCÍPři útoku dvou ozbrojenců na kostel v Istanbulu přišel o život člověk

Cihan byl alevitský muslim s mentálním postižením, který v měsících předtím, než byl při teroristickém útoku zabit, navštěvoval v neděli katolickou mši, uvedli dva z jeho příbuzných pro místní turecká média.

„Chodil se mnou do kostela,“ řekl Kazım Aydemir, strýc oběti, listu Gazete Duvar.

„Kongregace ho měla velmi ráda. Byl zabit zbytečně. Jsme velmi smutní,“ řekl.

Çağın Cihan, synovec zesnulého, řekl stejnému tureckému zpravodajskému serveru: „Byl to můj strýc. … Byl to prostý, nevinný člověk a rozhodně nevinná oběť. Byl v důchodu s lehkým mentálním postižením.“

„Poslední dva měsíce chodil v neděli do kostela,“ dodal.

Catholic News Agency píše, že Tuncer Murat Cihan byl uložen k poslednímu odpočinku na pohřbu 29. ledna, který se konal v alevitské modlitebně. Alevité jsou největší tureckou náboženskou menšinou. Jsou odnoží šíitského islámu s jedinečnými anatolskými lidovými zvyky a neprovádějí očistu před modlitbou ani se nepostí o ramadánu.

Podle turecké vlády je 99 % obyvatelstva muslimského vyznání, včetně alevitů. Podle zprávy amerického ministerstva zahraničí z roku 2022 žije v Turecku asi 25 000 římských katolíků, včetně migrantů z Afriky a Filipín.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář