Oběti zneužívání v církvi založili mezinárodní iniciativu

Ženeva – Bojovníci proti sexuálnímu zneužívání v katolické církvi založili v Ženevě společnou iniciativu End Clergy Abuse (Ukončete zneužívání kněžími, ECA) a přislíbili pomoc obětem. Rovněž vyzvali papeže Františka, aby pohnal k odpovědnosti duchovní, kteří se zneužívání dopouštěli.

Známé osobnosti bojující proti sexuálnímu zneužívání v církvi spojily síly ve snaze učinit přítrž zneužívání i beztrestnosti biskupů a dalších církevních hodnostářů, kteří ji umožňují. Iniciativu dnes na tiskové konferenci ohlásila více než desítka jejích členů. Každý z nich přišel s vlajkou své země a odsoudil konkrétního biskupa. Přišli zástupci amerického kontinentu, Afriky i Evropy.

Papež František by měl podle nich znovu zvážit zřízení vatikánského tribunálu, který by pohnal provinilé biskupy k odpovědnosti. Členové iniciativy rovněž slíbili obětem zneužívání na celém světě, že jim pomohou dosáhnout spravedlnosti.

Iniciativa chce mimo jiné využít příležitosti, kdy se daly do pohybu události v Chile. Minulý měsíc tam nabídlo rezignaci všech 34 biskupů, kteří předtím s papežem jednali kvůli sexuálnímu zneužívání mladistvých a jeho krytí chilskou katolickou hierarchií.

Ústřední postavou skandálu je biskup Juan Barros, který údajně kryl zneužívání nezletilých kněžími. Jeden ze zakládajících členů ECA je také Chilan José Andrés Murillo, který jako oběť zneužívání odsoudil Barrose a nedávno se ve Vatikánu setkal s papežem.

Novinářům Murillo řekl, že uznává pokrok, kterého bylo v některých zemích dosaženo díky odvaze nemlčících obětí. „Avšak je mnoho dalších míst na světě, včetně Asie, Afriky, Karibiku a Latinské Ameriky, kde jsou hlasy obětí umlčovány. ECA chce být tím hlasem,“ řekl chilský aktivista.

K Chilanovi se připojil Peter Saunders, který je britskou obětí zneužívání a obhájcem podobných obětí. V únoru byl Saunders nucen opustit vatikánskou komisi bojující proti zneužívání nezletilých v katolické církvi, když narazil s požadavkem aktivnějšího boje proti zneužívání v katolické církvi.

Mezi spoluzakladatele iniciativy patří také další známé oběti, včetně Mexičana Alberta Athieho, který se stal obětí pedofilního zakladatele vlivného řádu Legionáři Kristovi Marciala Maciela.

Poradkyní skupiny je Anne Barrettová-Doyleová, spoluzakladatelka internetové databáze provinivších se kněží BishopAccountability.org.

Zástupci ECA se v Ženevě setkali také s představiteli OSN a dostali pozvání na setkání s předsedou Valného shromáždění OSN, uvedla agentura AP.

 

Autor: ČTK  Foto:  Wikimedia Commons, ilustrační

Kategorie: Společnost

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář