Obnova vyhořelého kostela sv. Michaela na Smíchově vyjde na 44,6 milionu Kč

Praha – Pražský magistrát nechá obnovit vyhořelý kostel svatého Michaela na Smíchově. Úřad v březnu vypíše výběrové řízení na zhotovitele, kterého vybere do konce letošního května. Rekonstrukce vyjde asi na 44,63 milionu korun, přesná částka vzejde z výsledku tendru. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Dřevěný kostel ze 17. století vyhořel 28. října 2020. Viníka požáru policie neodhalila, a případ proto odložila. Na obnovu kostela se uskutečnila veřejná sbírka, ve které lidé přispěli asi 1,9 milionu korun.

„Veřejnou zakázku je zapotřebí realizovat už jen s ohledem na kulturní hodnotu stavby,“ píše se v dokumentu. Při opravě tak vznikne replika původního kostela, který je nemovitou kulturní památkou.

Požár kompletně poškodil konstrukční prvky věží, bání, střešní námětky a krytiny. Předtím, než byly demontovány, je odborníci pečlivě změřili a zdokumentovali, aby bylo možné zhotovit jejich přesnou kopii. Konstrukce roubených stěn a ochozů byly požárem poškozeny v různé míře podle intenzity požáru. Na jedné stěně se mohou nacházet ohněm nepoškozené trámy, ale také trámy zcela prohořelé.

SOUVISEJÍCÍ Vzniká sbírka na opravu zničeného pravoslavného kostelíka sv. Michaela

Kdy přesně rekonstrukce začne, zatím není jasné. Důležité bude například to, jak se podaří získat správné dřevo, které není možné kácet v kteroukoliv roční dobu. Podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) by se většina prací mohla uskutečnit v roce 2025. „Některé postupy ale budeme dělat vůbec poprvé, proto se zdráhám říci, kdy přesně to bude,“ řekl. Oproti minulosti by se mělo o kostel starat Muzeum hlavního města a bude mít nově řád stejně jako ostatní památky. Zlepší se také bezpečnost památky, kdy byla ke kostelu nově zavedena elektřina a budou zde bezpečnostní kamery.

Kostel tvoří dvě nestejně velké obdélné části, chrámová loď, která je opticky rozdělena na dvě části, a sice předsíň v podvěží a hlavní prostor lodi, a o něco užší kněžiště obrácené k východu. Hlavní vstup je uprostřed západního průčelí. Loď je na západní, severní a jižní straně opticky zvětšena krytým ochozem s pultovou střechou na trámové sloupkové konstrukcí. Nad západní částí lodi stála čtyřboká věž s dvoustupňovou cibulovou bání.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. února 2024 Foto: Twitter Hasiči Praha – kostel sv. Michaela

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář