Obnovení Univerzity Palackého v Olomouci tradičně připomenou zvony kostelů

Olomouc – Zvony tří olomouckých kostelů připomenou příští týden v pondělí počátek poválečné historie Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. Rozezní se úderem 15:00 ve svatém Mořici, v kostele svatého Michala a také v katedrále svatého Václava. Symbolicky tím připomenou událost, kdy se 21. února 1946 touto cestou zvěstovalo Olomoučanům, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity. Vysoká škola si toto datum připomene i řadou dalších akcí, informoval ČTK mluvčí UP Egon Havrlant.

Mnoho kulturních, vědeckých a společenských aktivit pro připomínku historie UP se koná pod hlavičkou Akademického týdne. „Ten je nejen připomínkou, že se univerzita v poválečném období znovu nadechla a stala se opět důležitou součástí Olomouce, ale jeho cílem je rovněž posilovat sounáležitost studentů a zaměstnanců s institucí, která se zásadním způsobem podílí na vzdělávání a vědeckém bádání v naší zemi,“ uvedl rektor univerzity Martin Procházka.

SOUVISEJÍCÍUniverzita Palackého vybuduje laboratoř pro výzkum náboženství

Součástí je akce Daruj krev s rektorem, která se od pondělí do pátku uskuteční na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Koná se již pojedenácté. Loni nemocnice evidovala tisíc „univerzitních“ odběrů krve, což bylo o téměř 70 odběrů více než v roce 2020. „Od roku 2014, kdy odběry za UP takto počítáme, jich bylo celkem 5533, což odpovídá objemu více než 2700 litrů krve a krevní plazmy,“ uvedli zástupci UP na stránkách této akce.

Během Akademického týdne se uskuteční také křest knihy Miloslava Dudy s názvem Půlstoletí s chirurgií… nejen olomouckou; bude ve středu v netradičních kulisách běžně nepřístupných historických operačních sálů nejstarší budovy Fakultní nemocnice Olomouc, označované jako Franc Josef. „Profesor Miloslav Duda je nestorem olomoucké chirurgie a za více než 50 let, které v jeho životě vyplnila medicína, zažil překotný vývoj společenský, lékařský i vědecký. Nyní se za svým životem, studiem i profesní dráhou ohlíží v knize pamětí, která vychází ve Vydavatelství UP,“ uvedl muvčí školy Egon Havrlant.

UP chystá během těchto akcí také studentskou mši zahájení letního semestru, setkání rektora a dalších představitelů univerzity se studenty a zaměstnanci při diskusi ohledně aktivit, výzev či problémech školy a chybět nebude ani promítání v Konviktu. Více informací je na na stránkách www.upol.cz.

Olomoucká univerzita je druhým nejstarším vysokým učením v zemi, založena byla v roce 1573. Po jejím obnovení v roce 1946 byly zákonem ustaveny čtyři fakulty: bohoslovecká, právnická, lékařská a filozofická. Po 40 let však nebyl zákon naplněn, neboť právnická fakulta přijala své první studenty až po listopadu 1989. Univerzita má nyní osm fakult, na kterých studuje přes 21.000 studentů, což je zhruba pětina počtu obyvatel Olomouce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – Univerzita Palackého v Olomouci

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář