Od ocenění prezidenta Obamy se Notre Dame stala více sekulárnější

Portál Catholic Herald přináší zamyšlení nad univerzitou Notre Dame, která se podle autora stále více vzdaluje od svého poslání k sekularizaci.

Patrick Reilly, prezident organizace Cardinal Newman Society, vidí počátek této změny, když škola pozvala na slavnostní ocenění tehdejšího prezidenta Baracka Obamu, což vedlo k projevu rozhořčení a protestům ze strany mnohých katolíků.

Výběr hosta říká něco o hodnotách vysoké školy a koho dává za vzor pro studenty. Notre Dame si zvolila nejaktivnějšího prezidenta v historii USA v boji za potraty, tvrdí Reilly. Tento krok nevnímá jen jako rozhodnutí katolické školy, ale v důsledku to vrhlo negativní světlo na celou církev.

V reakci na postup instituce v den ceremoniálu 83 amerických biskupů zveřejnilo prohlášení proti postupu Notre Dame, kde žádali, aby se nedávala platforma „těm, kdo jednají v rozporu s našimi základními morálními zásadami“. Následně více než 367 000 lidí podepsalo petici proti postupu univerzity.

V následujících deseti letech od té doby se Notre Dame podle Reillyho postupně posunula směrem k sekulárnějšímu vzdělávání.

Jako příklad uvádí, že před dvěma lety škola oznámila, že by proplácela antikoncepci svým zaměstnancům s odkazem na pluralitu náboženského přesvědčení, což je v rozporu s učením amerických biskupů. Letos zas škola odmítla prosbu studentů o jednoduchý filtr, který by blokoval pornografické stránky na internetu.

I když studenti chválí některé katolické profesory, ale celkově se ukazuje, že vzdělání je stále sekulárnější a politicky korektnější, poznamenal Reilly. „Epizoda s prezidentem Obamou měla sloužit jako budíček. Ale věci teď vypadají horší než tehdy.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: screenshot YouTube – Barack Obama na univerzitě v Notre Dame

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář