Odborná pomoc nečekaně těhotným ženám jde k ministrovi zdravotnictví

Praha – Nový zdravotní výkon, který by měl pomoci nečekaně těhotným ženám, odborná komise při Ministerstvu zdravotnictví na konci června nedoporučila. Proti byli především zástupci zdravotních pojišťoven. Rozhodnutí komise může změnit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

O registraci nového výkonu požádala na popud Hnutí Pro život ČR Česká gynekologická a porodnická společnost. Tento výkon by gynekologům umožnil věnovat více času poradenství těhotným ženám, které řeší otázku, zda podstoupit umělý potrat.

„Stávající zdravotní systém nemá žádný nástroj jak nabídnout ženě alternativu při nečekaném početí dítěte. Navržený výkon by toto změnil. Zdravotní pojišťovny negativní stanovisko avizovaly předem. Rozhodnutí může změnit ministr zdravotnictví, a ten jako člen vlády posuzuje výkony i z jiných hledisek než čistě zdravotnických. Věřím, že výkon schválí,“ říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

V současné době není jisté, zda gynekologové, kteří nabízejí ženě alternativu (odkazem na krizové linky, sociální poradenství…), nepřekračují rámec svých zdravotních kompetencí. Výkon by jim dal právní jistotu, že jednají lege artis ve zdravotním zájmu pacientky. Význam garance právní ochrany lékaře dokládají i statistické údaje, podle kterých je významné procento žen, které zvažují umělé ukončení těhotenství, pod tlakem svého nejbližšího okolí. Podle údajů Linky pomoci, kterou provozuje Hnutí Pro život ČR, je to přes 70 % všech volajících, v 10 % případů jsou ženy telefonující na Linku pomoci k umělému potratu nuceny násilím. Podobné statistické údaje uvádějí i zahraniční studie.

Na další pozitivní aspekty tohoto výkonu upozornil i MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti, podle kterého je vzhledem k demografické situaci zavedení nového výkonu ve shodě s primárním zájmem státu snižovat počet umělých potratů a umožnit narození maximálního počtu již počatých dětí.

Poslanecký výbor pro zdravotnictví přijal na svém zasedání 20. června usnesení, v němž vyzývá Ministerstvo zdravotnictví a odbornou gynekologickou společnost, aby společně řešili otázku poradenství při nečekaném těhotenství.

 

Autor: Hnutí pro život Foto: Pixabay, ilustrační

Kategorie: Společnost

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář