Odlehčovací služba s tzv.chytrými byty za 96mil. v Žirči zahájí provoz 6. května

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) – V areálu Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku zahájí 6. května provoz nový objekt odlehčovací služby včetně tří takzvaných chytrých bytů. Klienti v nich budou mít k dispozici moderní technologie navržené tak, aby lidem se sníženou schopností pohybu pomáhaly ovládat své okolí, například hlasem, očima nebo pohybem hlavy. ČTK to dnes řekl mluvčí zařízení Jan Staněk. V budově budou první „chytré byty“ v Česku pro vážně nemocné s roztroušenou sklerózou.

Stavba začala na začátku roku 2023. Celý projekt vyšel na 96 milionů korun, z toho stavba na 88 milionů a osm milionů šlo na vybavení. Část nákladů na vybavení pokryje výtěžek z veřejné sbírky www.problbounemoc.cz, která by měla vynést 5,2 milionu korun. Dotace činí 87 milionů korun. Ceny jsou včetně DPH.

SOUVISEJÍCÍNa Trutnovsku vznikají tzv. chytré byty pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou

„Už jen čtyři dny zbývají do konce sbírky Chytré byty pro blbou nemoc. Abychom sbírku úspěšně uzavřeli a 6. května přivítali první klienty, zbývá vybrat 250.000 korun na dovybavení,“ řekla ČTK zástupkyně zařízení Lenka Šlezingrová. Pokoje jsou podle ní z většiny vybavené, zbývá doplnit už jen některé technologie.

V novém třípodlažním objektu nazvaném Dům svatého Františka vzniklo devět pokojů se společenskou místností, prostory pro odbornou poradnu i specializované terapie. Z devíti bytů budou „chytré“ tři. Cílem je klienty inspirovat a pomoci jim co nejdéle žít doma, sdělil Staněk.

V přízemí budovy je Centrum informačních technologií a alternativní komunikace (CITAK), vodoléčba a ergoterapie. V prvním patře je sesterna, společenská místnost a pokoje pro klienty odlehčovací služby. Ve druhém patře jsou zmíněné tři „chytré byty“.

„V nich se budou lidé s roztroušenou sklerózou učit pracovat s chytrými technologiemi, jako jsou například chytrá zásuvka nebo žárovka. Pomáhat jim budou naši zaměstnanci, kteří jsou zároveň uživatelé těchto komunikačních zařízení,“ řekla Šlezingrová.

Dům sv. Františka nabídne ročně 1225 hodin cvičení a poradenství až 200 klientům a jejich pečujícím osobám.

Domov sv. Josefa v Žirči provozuje Oblastní charita Červený Kostelec a je jediným zařízením v Česku zaměřeným na poskytování péče lidem nemocným roztroušenou sklerózou v pokročilém stadiu nemoci. Domov v Žirči kombinuje pobytové služby s rehabilitacemi s pomocí nemocným u nich doma.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. dubna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář